صفحه نخست

نحوه تماس با ما

اخبار و رویدادهای هواشناسی

سامانه تهک کشاورزی اداره کل هواشناسی استان اردبیل

فهرست مطالب
ردیف عنوان مطلب صفحه ارجاع مطالب بروز شده
1 تعریف سامانه تهک (کشاورزی)  
2 مقدمه ای بر تهک کشاورزی  
3 کاربران و کاربردهای تهک  کشاورزی  
4 خدمات هواشناسي‌کشاورزي در جهان  
5 سامانه ترویج اطلاعات هواشناسی کشاورزی ایران(تهک)  
6 شناسائی کاربران نهائی کشاورزی  
7 نیاز سنجی(دریافت فرم نیازسنجی آبزی پروران به خدمات هواشناشی شیلات) 1394/2/1
8 تهیه داده و محصول  
9 سامانه های توزیع داده و محصول  
10 ظرفیت سازی  
11 نظر سنجی و بازخورد  
12 مستندسازی 1394/1/16
13 اقدامات انجام شده سامانه تهک کشاورزی در هواشناسی استان اردبیل 1394/2/6

 

 

 

 

 

 

 

1) تهک چیست؟

 

1) تهک چیست؟

با توجه به رویکرد سازمان هواشناسی کشور در خصوص ارتباط مستقیم با فعالان بخش های مختلف کشاورزی به عنوان یکی از کاربران نهایی اطلاعات هواشناسی به منظور تبیین ماهیت، اهداف و برنامه های مد نظر سامانه توسعه هواشناسی کاربردی کشاورزی(تهک)  ایجاد گردید.

در این راستا تصمیم گرفته شد که خدمات هواشناسی کشاورزی علاوه بر بخش کشاورزی به تمام بخش های فعال در زمینه تامین مواد غذایی گسترش یابد در این برنامه قرار است هواشناسی تا انتهای کار با کاربر نهایی همراه شده و او را در کاربست داده ها و اطلاعات هواشناسی در کارشان یاری نماید.

 

( برگشت به صفحه اول تهک )


 

 

 

 

2) مقدمه ای بر تهک:

 

2) مقدمه ای بر تهک کشاورزی:

محصولات‌ کشاورزي از نظر کمی و کیفی شدیدا تحت‌ تأثير شرایط جوی هر منطقه قرار دارند. در شرایط مناسب جوی میزان بهره وری کشاورزي و تامين مواد غذايي می تواند به شکل قابل توجهی افزایش یابد. هم چنین است برای آفات گیاهی و جانوری، به این معنی که در شرایط مناسب آب و هوایی آفات گیاهی و جانوری مانند قارچ ها و حشرات تولید شده و رشد می کنند که می توانند خسارات جبران ناپذیری به کشاورزی وارد نمایند. این تاثیر دوگانه آب و هوا بر کشاورزی خود نشان از اهمیت و حساسیت بالای هواشناسی کشاورزی است. هواشناسی کشاورزی می تواند با مطالعه دقیق هر یک از گونه­های گیاهی و آفات مرتبط با آنها در شرایط آب و هوایی منطقه به یاری کشاورز آمده و او را در مراحل مختلف کاشت، داشت، برداشت و مقابله با آفات یاری رساند.

همزمان با توسعه فن‌آوري‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌هاي نوين که انقلابي در توليد محصولات کشاورزي بوجود آوردند، ايجاد شرايط بهينه آب وهوايي در محيط‌هاي کنترل شده نظير گلخانه‌ها نیز توليد محصول در فصول مختلف را امکان‌پذير نمود. در عين حال می توان با مطالعه دقيق خرد اقليم هر منطقه محصول مناسب برای کشت در آن منطقه را شناسایی کرد تا بیشترین بازدهی و کمترین خسارت را در پی داشته باشد. به عبارت دیگر با انتخاب محصول مناسب هر منطقه می­توان آنجا را به يک گلخانه‌ي بزرگ طبيعي تبديل نمود. هواشناسي‌کشاورزي به عنوان علمی ميان رشته‌اي مسئولیت این مهم را به عهده دارد. این شاخه از علم هواشناسی به مطالعه مراحل رشد گیاهان و ارتباط آنها با شرایط آب وهوایی هر منطقه و تحليل وتفسير آنها می پردازد. برای انجام این نوع مطالعات لازم است ار مراحل رشد گیاهان به طور مستمر در مزرعه داده برداری شود. این داده­ها کمک شایان توجهی به کشاورزان در مراحل مخلتف کاشت، داشت و برداشت می نماید. ازعلم هواشناسي‌کشاورزي به عنوان علمي نوین یاد می­شود که دارای عمری کمتر از يک قرن است. نوین بودن اين شاخه از علم هواشناسی ایجاب می کند که تعريف دقيقی از دامنه کاربردهای  آن ارائه گردد. در هواشناس کشاورزی امروزه دامنه کاربران از کشاورزان گذشته و تمامی بخش های فعال در حوزه تامین مواد غذایی را دربر می گیرد. وجود این طیف وسیع کاربری ایجاد یک سامانه ارتباطی دو سویه بین کاربرنهایی و سازمان هواشناسی کشور را الزامی می نماید. با داشتن این سامانه می توان داده ها، اطلاعات و پیش آگاهی های مورد نیاز کاربران را به هنگام و با کمترین هزینه در اختیار آنها قرار داد و در صورت نیاز حتی آموزش داد. نبود شناخت کافی از خدمات هواشناسی کشاورزی در بین کاربران و یا نبود دانش نحوه ی کاربست داده و اطلاعات هواشناسی در کار از جمله مهمترین مشکلاتی است که باعث وارد آمدن خسارات زیادی به کاربران می شود. یکی از مهمترین مسائل کشورهاي در حال توسعه، عدم توجه به اطلاعات هواشناسي و به کارگیری آنها  در کشاورزي است. عوامل مختلفي در این موضوع نقش دارند که عبارتند از:

- نا آشنایی کاربران

- بي اعتمادي کاربران به سيستم های هواشناسي وعدم گرايش آنان به استفاده از اين اطلاعات

- عدم احساس نياز کاربران نهایی به اين اطلاعات

- تخصصي بودن متن‌ها و توصيه‌ها وعدم درک کشاورزان از اين متون

- عدم آگاهي مروجين و متخصصين کشاورزي در زمينه‌هاي تخصصي هواشناسي

- عدم ارائه به هنگام اطلاعات به کاربران نهایی

- ضعف ارتباط کارشناسان هواشناسی کشاورزی با کاربران نهایی

- مشارکت ضعيف نهادها وسازمان هاي مرتبط با توليد دانش، اطلاعات و داده‌ها در ترویج اطلاعات هواشناسی کشاورزی

- عدم دریافت بازخورد مناسب و عدم آگاهي از نياز کاربران نهایی

- نداشتن سواد رایانه ای ( عدم مهارت استفاده از رایانه )

از طریق این سامانه می توان آموزش های لازم را نیز ارائه کرد.

در راستای بهبود مستمر خدمات رسانی به کاربران نهایی، در این سامانه یک بخش به عنوان زیر سامانه بازخورد تعریف شده است که این امکان را فراهم می کند تا از اثرات نهایی کار و نظرات کاربران مطلع شده و نقاط قوت و ضعف خدمات رسانی را شناسایی و در جهت رفع نواقص احتمالی اقدام کرد. این زیر سامانه باعث ارتقاء کیفی و کمی خدمات رسانی خواهد شد.

در متون مختلف هواشناسي هدف اصلي هواشناسي‌کشاورزي کمک به کشاورزان براي مديريت بهينه منابع اقليمي (خاک، آب، اقلیم و انرژی ) بیان شده است که نتيجه آن کشت محصول مناسب منطبق با شرایط اقلیمی موجود خواهد بود به گونه‌اي که گياه بيشترين استفاده را از شرایط اقلیمی بنمايد. هدف اين شاخه از علم هواشناسی کشف عوامل جوی اثر گذار و به کار بستن دانش هواشناسي در فعاليت‌هاي کشاورزي است. اهداف و مقاصد اصلي هواشناسی کشاورزی بطور کلي در دو مورد زير خلاصه مي شود:

الف) ترويج و به‌کارگيري کامل دانسته‌هاي بشري پيرامون فرآيندهاي جوي به منظور بهينه سازي توليدات زراعي و کاهش ريسک توليدات که منجر به بهبود کمي وکيفي محصولات زراعي، باغي و دامي مي شود.

ب)کمک به حفظ منابع طبيعي و حفاظت از محيط زيست (نظير جنگل­ها، مراتع و پناهگاه‌هاي حيات وحش).

حوزه فعاليت هواشناسي‌کشاورزي از لايه خاک حاوي ريشه‌هاي عميق گياهي آغاز شده و بعد از گذشتن از لايه­ هاي نزديک سطح زمين که گياهان زراعي، درختان وحيوانات در آن زندگي مي کنند، به مرتفع‌ترين لايه جو که مورد توجه آئروبيولوژي مي‌باشد گسترش می یابد. بعلاوه‌ هواشناسي‌ کشاورزي در موارد زير از اهميت برخوردار است:

اعمال تغييرات در خرد ‌اقليم‌ها (از جمله بادشکن‌ها،کمربندهاي حفاظتي، آبياري و محافظت از يخبندان) شرايط اقليمي حاکم در مدت انبارداري، وضعيت جوي در مزرعه و کنترل شرايط  انبا‌‌رها، شرايط محيطي در پناهگاه‌هاي دامها و ساختمان‌هاي مزرعه و نقل و انتقالات و جابجائي محصولات.

 

( برگشت به صفحه اول تهک )


 

 

 

 

3) کاربران وکاربردها:

 

3) کاربران وکاربردها:

داده‌هاي هواشناسي با توجه به تنوع آ نها مورد استفاده کاربران متفاوتي قرار می­گیرد. کاربرانی که در يکي از زمينه‌هاي کشاورزي، منابع آب، انرژي، تحقیقات  هواشناسي،توليد، ساختماني،  تفريحي وگردشگري، حمل و نقل اشتغال دارند داده‌ها و اطلاعات هواشناسي را براي يکي از اهداف طراحي،برنامه ريزي و فعاليت‌هاي کاربردي و يا اقدامات ارزيابي خود مورد استفاده قرار مي دهند.آنچه که از بررسی ها بر مي‌آيد حاکي از آن است که تعداد کاربران دربخش کشاورزي بیشتر از سایر بخش ها است.                                                                                                                

 کاربران اطلاعات و پيش‌بيني‌هاي هواشناسی کشاورزي در گستره‌اي از مشاغل عمومي و خصوصي قرار  مي گيرند که شامل کشاورزان، مروجين کشاورزي، توليدکنندگان کود و مواد شيميائي، شرکت‌هاي توليد بذر، رسانه‌ها، توليدکنندگان انرژي آبي،کارشناسان منابع آب، متخصصين بيماري گياهي و دام، کارشناسان بلاياي طبيعي، مؤسسات تحقيقاتي ودانشگاه‌ها هستند. صاحبان مزارع دارای دانش در مدیریت مزرعه خود از اطلاعات گسترده آب وهوايي و اقليمي استفاده کرده و برنامه‌ريزي آبياري، برآورد کود مورد نياز، پيش‌بيني عملکرد محصول و قيمت نهائي آن را بر اساس این اطلاعات تنظیم می کنند.

 

( برگشت به صفحه اول تهک )


 

 

 

 

4) خدمات هواشناسي‌کشاورزي در جهان:

 

4) خدمات هواشناسي‌کشاورزي در جهان:

 در این بخش دو نمونه از سامانه های هواشناسی کشاورزی که در دنیا مورد بهره برداری قرار گرفته اند مورد بررسی قرار می گیرد.

 

4-1) مدارس اقليمي در اندونزي

 درایالت  Indramayuدولت اندونزي تلاش کرد از کشاورزان در خصوص تصميم‌گيري در مورد زمان مناسب کشت برنج در شرايط تغيير اقليم کمک گرفته و آنها را براي آمادگي بهتر براي رويارويي با رخداد‌هاي مکرر سيلاب و خشکسالي در آينده نزديک مهیا نماید. در اين منطقه برنامه‌هاي بهبود مديريت آب در مزارع با کشت چندگانه به وسيله سیستم ترويج دولتي ساماندهي شد. در این خصوص مسائل زیر بایستی مد نظر قرار می گرفت:

- نهادينه کردن يافته هاي مدارس اقليمي در مقياس‌هاي بزرگ.

- ارزيابي بهتر نيازها با گروه‌هاي کشاورزان که به همراهي اين مدارس سازماندهي مي شوند.

- فراهم کردن توليدات بهتر، مهيا سازي اين نيازها وکاربرد وسيع در کشاورزي.

- تقدیر از سامانه های ترویجی برتر

- آموزش بهتر واسطه‌هاي ترويجي، بين کشاورزان و سرويس‌هاي خدمات دهنده و سازمان‌هاي مردم‌نهاد.

- آموزش عمومي وحرفه اي بهتر کشاورزان در مورد مسائلي مانند بي‌سوادي ،قابليت آسيب پذيري ،فقر و نيازهاي مختلف کشاورزان.

 

4-2) سرويس‌هاي ترويجي هواشناسي کشاورزي در هند 

سازمان هواشناسي هند (IMD) ارائه سرويس به کشاورزان را از سال 1945 آغاز کرد. اخبار آنها از طريق راديوي سراسري هند به شکل بولتن‌هاي هواشناسي کشاورزي(FWB) منتشر مي‌شد.

متعاقبا در سال  1976 سازمان هواشناسي هند سرويس مشاوره هواشناسي کشاورزي (AAS) را از مراکز رسمي هواشناسي با همکاري وزارت کشاورزي شروع کرد. اين سرويس‌ها در سالهاي بسيار متمادي بوسيله سازمان هواشناسي هند تجهيز مي شدند. IMD سرويس هواشناسي کشاورزي جامع را در کشور در سال 2007 با همکاري با موسسات و ارگان هاي مختلف آغاز کرد.در حال حاضردر این کشور بولتن‌های مشاوره ای هواشناسی کشاورزی در سه سطح تهيه مي‌شوند:

الف) بولتن‌هاي مشاوره هواشناسي کشاورزي بين المللي

   اين بولتن‌ها براي  برنامه‌ريزي و مديريت در سطح بين الملي آماده‌سازي شده و به وسيله مرکز سرويس مشاوره هواشناسي کشاورزي، اتحاديه باشگاه‌هاي هواشناسي کشاورزي و وزارتخانه هواشناسي هند منتشر مي شود.مهمترين مصرف‌کنندگان اين بولتن‌ها گروه نظارت برآب وهواي محصول (CWWG)و وزارت کشاورزي بوده و این بولتن‌ها دروزارت خانه‌هاي (مرکزي و ايالتي)،ارگان‌ها وسازمان‌هاي غير دولتي (مردم نهاد) مورد استفاده مي شود.

ب) بولتن هاي رسمي مشاوره هواشناسي کشاورزي

اين بولتن‌ها از 22 واحد سيستم‌ مشاوره کشاورزي(AAS) مختلف در ایالتهای هند منتشر مي‌شوند.مهمترين مصرف کننده اين بولتن ها گروه‌هاي نظارتي برهواشناسي محصول بوده و این بولتن ها با  همکاری ديگر مصرف کنندگان مانند: صنايع کود شيميائي ،صنايع توليد سم وآفت کش‌ها، مؤسسات آبياري ،تعاوني‌هاي توليد بذر و ديگر ارگان‌ها تولید می شوند .اين بولتن‌ها به صورت منطقه‌اي براي آمادگی کشاورزان تولید شده  واين بولتن‌ها از 30 مرکز هواشناسي کشاورزي فعال در دانشگاه‌هاي رسمي انتشار یافته و شامل مشاوره‌هايي براي همه فراسنج های  موثر هواشناسي در عمليات کشاورزي از کاشت تا برداشت محصولات زراعی و مشاوره‌هايي در زمينه محصولات باغي و دام است. اين خدمات هواشناسي به وسيله جمعی  از رسانه‌هاي ارتباط جمعي، اينترنت و غيره، بعلاوه واسطه‌هايي در سطح منطقه منتشر مي شود.

 

4-3) دیدگاه استیکتر نسبت به سامانه‌ ترويجي اطلاعات هواشناسي کشاورزي

 هواشناسي کشاورزي، زماني به صورتي جدي عملياتي مي‌شود که مستقيماً در توليدات کشاورزي و در حل مشکلات توليدکنندگان کشاورزي به‌کارگرفته شود. اين موضوع مي‌تواند به صورت اطلاعات، اخطارها، مشاوره‌ها و سرويس‌هاي مؤسسات دولتي، سازمان‌هاي مردمي وغيردولتي ويا کشاورزان بزرگ شکل بگيرد ودر استقرار اين پايگاه‌ها از کشاورزان خرده‌پا، سرويس‌هاي هواشناسي دولتي، مؤسسات تحقيقاتي و دانشگاهي کمک گرفته شود.

در 40 سال گذشته مزارعي که از خدمات هواشناسي‌کشاورزي استفاده کرده‌اند رشد وسيعي داشته اند.WMO2006))

تعريف هواشناسي کشاورزي، موافق با شرايط کشورهاي در حال توسعه در بلايا و مخاطرات محيطي اقليمي و هواشناسي توسعه پيدا کرده است. اين اولين قدم در توسعه تدريجي اولويت‌ها در هواشناسي‌کشاورزي است.(استيگتر،2008،2009)

استيگتر بيان مي‌کندگر‌چه جامعه شناسي واقتصاد متناظر با هواشناسي‌کشاورزي نيستند اما برآمد‌هاي آنها بر هواشناسي‌کشاورزي تاثيرگذارند. محيط توليد کشاورزي مانند يک جريان زير سطحي به تدريج وارد هواشناسي کشاورزي مي‌شود. در کشورهاي فقيرتر عناصر جهت گيري‌هاي اقتصادي- اجتماعي آنها به سمت کشت چند محصولي، آبياري بهينه،  انبارداري صحيح، جلوگيري ازسيلاب‌، خشکسالي، فرسايش، کويرزايي، يخبندان و بطور کلي کشاورزي پايدار است.در هدف‌هاي توسعه‌يافتگي فوق فقدان آموزش وتربيت در کشورهاي در حال توسعه به شدت احساس مي شود.

درتعريف جديد(اسيتگتر و واکر ،2008)سازمان‌هاي هواشناسي‌کشاورزي واقليم‌شناسي‌کشاورزي نيازهاي کشاورزان را به عنوان تصميم‌گيرندگان مطالعه مي‌کنند. سازمان‌هاي هواشناسي‌کشاورزي  در برنامه‌هاي آبياري کشاورزي، اخطار سريع در بلاياي جوي، خرد‌اقليم‌هاي ساخت بشري و کاربرد پيش‌بيني هوا واقليمي در تغييرات متغيرهاي اقليمي توصيه‌هايي صادر مي‌کنند. همگام با سرويس‌هاي هواشناسي‌کشاورزي، ترويج هواشناسي‌کشاورزي نيز مطرح مي‌شودکه با اصولي مانند آموزش، تعليم وترويج همراه است. استيگتر (2007) خدمات هواشناسي کشاورزي را به صورت زير تعريف مي کند:

- اداره هواشناسي کشاورزي مشاوره‌هايي در ارتباط با مديريت خرد اقليمي وتغييرات مصنوعي در آن، در جهت بهبود خرد اقليم محصولات مانند سايه اندازي، حفاظت در مقابل باد، مالچ پاشي و ديگر اصلاحات سطح، انبارداري ،مقابله با يخبندان وغيره ارائه مي‌دهد.

- مشاوره‌هايي بر اساس نتايج آزمايشات کشاورزي از زمان کاشت تا برداشت، با استفاده از داده‌ها و آمار‌هاي تغييرات اقليمي در دوره‌هاي اخير و يا اطلاعات لحظه به لحظه هواشناسي.

-  بر‌قرارسازي سنجه‌هايي براي کاهش اثرات و تخفيف نتايج بلاياي طبيعي مربوط به آب وهوا واقليم به نفع محصولات کشاورزي .

-پايش مداوم و هشدار‌هاي به موقع که مستقيما با سنجه‌هايي از پيش تعيين شده در توليدات کشاورزي به منظور کاهش اثرات وتخفيف نتايح بلاياي طبيعي واقليمي در ارتباط با توليدات کشاورزي انجام مي‌شود.

- پيش گويي وپيش‌بيني‌هاي اقليمي و هواشناسي در ارتباط با کشاورزي و فعاليت‌هاي آن ،در بازه‌هاي  مختلف زماني ،از سال گرفته تا فصل و هفته و از منابع مختلف.

- توسعه واعتبار بخشي روش‌هاي سازگاري نسبت به شرايط متغير اقليمي و تغييرات آب و هوايي و ساير شرايط فيزيکي، اجتماعي ،اقتصادي محيط معيشتي کشاورزان .

-مشاوره‌هايي در جهت کاهش اثرات گرمايش جهاني بر توليدات کشاورزي.

- پيش‌بيني‌هاي ويژه هواشناسي براي کشاورزي ،شامل اخطار در مورد شرايط مساعد رشد آفات و بيماري‌ها و يا مشاوره‌هايي براي جبران خسارت حاصل.

-  همکاري مستقيم هواشناسي‌کشاورزي با مديريت منابع طبيعي به منظور توسعه سيستم‌هاي کشاورزي پايدار و پيشرفت تکنولوژي با اجزاء هواشناسي کشاورزي قوي.

ادارات هواشناسي کشاورزي اطلاعات خود را مي توانند به وسيله فرايند هاي ارتباطي زير انتشار دهند:

نوشتاري: بولتن، بروشور، نامه و يادداشت ها و نظاير آن.

رسانه هاي گروهي: راديو،تلويزيون،  ماهواره.

مجلات: ادواري، مجلات تخصصي.

 ارتباطات مخابراتي: تلفن، فاکس، موبايل، سرويس پيام کوتاه.

شبکه‌هاي رايانه اي: کامپيوترهاي شخصي، اينترنت، ايميل ونظاير آن.

فايل هاي ديجيتال: سي دي، فلاپي، فلش و نوار ونظاير آن.

 وسمينارها ،کارگاه‌هاي آموزشي، ملاقات‌هاي گروهي و برهم کنش‌هاي چهره به چهره، و فعاليت‌هاي سازمان‌هاي مردم نهاد(غير دولتي).

مهمترين بخش فعاليت‌هاي ادارات هواشناسي کشاورزي بازخوردهايي است که دريافت مي کنند. مسائل مهم مطرح شده در اين زمينه عبارتند از:

کيفيت پيش‌بيني‌ها،کيفيت ونحوه ارتباط مشاوره دهندگان با کشاورزان، بيان راه حل مشکلات ازطريق روشهاي برخورد متقابل، پاسخ به سوالاتي که معمولا نسبت به آنها علاقه مندي در  مطالب بولتن ها وجود دارد، دسترسي به اطلاعات از طريق روش‌هاي کارآمدتر و دسترسي به متخصصين وبرنامه‌هاي کنفرانس ها.

 

( برگشت به صفحه اول تهک )


 

 

 

 

5) سامانه ترویج اطلاعات هواشناسی کشاورزی ایران(تهک):

 

5) سامانه ترویج اطلاعات هواشناسی کشاورزی ایران(تهک):

با توجه به اهتمام دولت تدبیر و امید در راستای اقتصاد مقاومتی از طریق ايجاد امنيت غذايي درکشور، داده‌هاي هواشناسي و کاربرد آنها در توسعه کشاورزي به خصوص در توليد محصولات راهبردي، از اهميت ويژه اي برخوردار مي شوند. در واقع استفاده بهينه از امکانات موجود و توجه به زمينه‌هاي کاربردي داده‌هاي هواشناسي کشاورزي به صورت جامع مي‌بايست مورد توجه قرارگيرد. اما در این بین موانعی مانند منابع انساني ناکافي، پایین بودن سطح مهارت نیروهای کارشناسی، قدیمی یا ناکافي بودن فنآوري، ضعیف بودن امکانات پردازشی، محدود بودن شبکه پایش در سطح ملي و ناپيوستگي داده­های دیدبانی وجود دارند که باعث بروز محدوديت در ظرفيت خدمت رساني ادارات هواشناسي ‌کشاورزي مي شوند. به فهرست مشکلات مذکور مي‌توان مواردي همچون عدم انتقال به هنگام داده‌ها از مزارع محلي به مراکز پردازش داده و انتقال نتايج از مراکز مذکور به سطح مزارع به سبب نبود سامانه های برخط و به هنگام تبادل داده و اطلاعات را نيز اضافه نمود.

   برای پیشگری از افت کمی و کیفی محصولات کشاورزي، کاهش خسارات ناشی از بلاياي طبیعی جوی، بر طرف کردن ضعف سيستم‌هاي اطلاع رسانی، پیشگیری از اتلاف زمان، انرژي و منابع مالي به دلیل سهل انگاري یا نداشتن کارآیی کارکنان موثر در تولید محصولات هواشناسی کشاورزی، اهميت پرداختن به ایجاد سامانه ای برای ترويج اطلاعات هواشناسي کشاورزي آشکار مي­شود.

این سامانه که قرار است ارتباط دو سویه با کاربرنهایی را برقرار کند دارای بخش های زیر است:

1-    شناسایی کاربران نهایی

2-    نیاز سنجی

3-    تهیه داده و محصول

4-    سامانه­های توزیع داده و محصول

5-    ظرفیت سازی

6-    نظر سنجی و بازخورد

7-     مستندسازی

 

( برگشت به صفحه اول تهک )


 

 

 

 

 

6) شناسایی کاربران نهایی:

 

6) شناسایی کاربران نهایی:

در این مرحله با مراجعه کارشناسان ادارات و ايستگاههاي هواشناسي مستقر در شهرستانها به مراکز اشاره شده در هر بخش کاربر نهایی شناسایی شده و با پر کردن کاربرگ تهیه شده،  جامعه آماری هر یک از گروه­های کاربری و تعداد آنها مشخص می­شود. اطلاعات صحیح و دقت در پر کردن کاربرگ بسیار ضروری است. چون که این اطلاعات مبنای اقدامات بعدی قرار می­گیرند.کاربران در بخش کشاورزی و تولید مواد غذایی را می توان در دسته­های زیر تعریف کرد:

الف- بهره برداران     

الف-1-  زارعين( گندم، جو، برنج، ذرت، پنبه، چغندر قند، سويا، حبوبات، گلرنگ، زعفران، جاليز و . . . )

 دسترسي به زارعين از طریق مراجعه به سازمان­هاي کشاورزي استان­ها، مديريت جهاد کشاورزي شهرستان ها، مراکز خدمات جهاد کشاورزي قصبات و دهستان ها،  شرکت هاي تعاوني پنبه کاران،  ادارات  و سازمان­هاي تعاوني روستايي امکان پذیر است.

الف- 2- باغداران(مرکبات، انواع آلو، سيب، سياه ريشه و . . . )

 با مراجعه به شرکت هاي تعاوني باغداران ( دفترچه باغداري )

الف- 3- دامداران سبک ( انواع گوسفند ) و سنگين ( گاو، شتر، شترمرغ و . . .)

 مراجعه به واحد اموردام و مرتع سازمان ها و مديريت هاي جهاد کشاورزي مراکز استان و شهرستان­ها

الف- 4- صاحبان مرغداري ها(مرغ، بلدرچين، بوقلمون و . . . )

 مراجعه به واحد اموردام و مرتع سازمان ها و مديريت هاي جهاد کشاورزي مراکز استان و شهرستان­ها

الف- 5- صاحبان کشت­هاي متراکم ( گلخانه داران، پرورش دهندگان قارچ  و گل هاي زينتي و . . . )

 از طريق شرکت هاي تعاوني گلخانه داران

الف- 6- زنبورداران

 از طريق شرکت هاي تعاوني زنبورداران و بکار گیری کارشناسان ادارات و ايستگاههاي هواشناسي مستقر در شهرستانها و تکمیل فرم نظر سنجی در روستاها و مکانهای استقرار زنبور داران.

الف- 7-  نوغانداران ( پرورش دهندگان کرم ابريشم و توت )

 از طريق شرکت­هاي تعاوني نوغانداران و بکارگیری کارشناسان ادارات و ايستگاههاي هواشناسي مستقر در شهرستانها و تکمیل فرم نظر سنجی در روستاها و مکانهای استقرار نوغان داران.

الف-8-  شيلات (آبزي پروران ماهيان سردابي و ماهيان زينتي  و صيادان )

 مراجعه به دفاتر مربوطه مستقر در سازمان و مديريت هاي جهاد کشاورزي مراکز استان­ها و شهرستان­ها و بکار گیری کارشناسان ادارات و ايستگاههاي هواشناسي مستقر در شهرستانها و تکمیل فرم نظر سنجی  در استخرهای پرورش آبزیان .

الف-9- عشاير ( دامدار سبک و سنگين )

 سازمان­ها و ادارات امور عشاير در مراکز استان­ها و شهرستان­ها و بکارگیری کارشناسان ادارات و ايستگاههاي هواشناسي مستقر در شهرستانها و تکمیل فرم نظر سنجی در روستاها .

الف- 10- صاحبان سورتبنگ و سردخانه­ها

مراجعه مستقيم به واحد مربوطه و ادارات و ايستگاههاي هواشناسي مستقر در شهرستانها .

الف-11 - باربري ها و سيستم هاي حمل و نقل

از طريق سنديکا هاي باربري و ادارات و ايستگاههاي هواشناسي مستقر در شهرستانها .

الف- 12- ميادين ميوه و تره بار

از طريق شهرداري ها و يا مراجعه مستقيم به میادین، ادارات و ايستگاههاي هواشناسي مستقر در شهرستانها .

ب- متخصصين            

ب-1- مديران کشاورزي( مديران بخش­هاي مختلف اعم از منابع طبيعي، دامپزشکي، امور عشاير، زراعت، باغباني، آب و خاک، آبخيز داري، مرتع، آفات و بيماري ها، امور دام و . . . و همچنين مديران پارسل در استان هايي که طرح پارسل بندي درآن اجرا شده است .

ب-2- کارشناسان ( بخش­هاي مختلف تحقيقات، آموزش و اجرا )

ب-3-  مروجين ( مروجين مراکز خدمات کشاورزي و کارشناسان نظام مهندسي )

ب-4- محققين ( مراکز تحقيقات و دانشگاه ها و موسسات آموزش عالي )

ب-6- توليد گنندگان نهاده­هاي کشاورزي و دامي

ب-7-  سازندگان و طراحان گلخانه ها و کشت­هاي متراکم

راه هاي دسترسي به متخصصين از طريق مکاتبه و يا مراجعه مستقيم به دفاتر آنها امکان پذیر است.

 

 

( برگشت به صفحه اول تهک )


 

 

 

 

 7) نیازسنجی:

 

7) نیازسنجی:

نیاز سنجی به دو صورت می تواند صورت پذیرد:

1- از طریق مطالعه هر یک از فعالیت ها و حساسیت آنها به تغییرات عوامل جوی

2- از طریق تماس مستقیم با کاربرنهایی و کسب اطلاعات از تجربیات آنها. در زیر نتایج به دست آمده از برخی مطالعات انجام شده به صورت جدول ارائه می گردد. تکمیل و اصلاح آن همکاری نیاز به کار بیشتری دارد.

7-1) نیاز سنجی بر اساس تجربیات کاربرنهایی

در این بخش با مراجعه به کاربران نهایی و پر کردن کاربرگ های مربوطه از دانش تجربی کاربران بهره برده و نیاز گروه های کاربری مشخص خواهد شد.

7-2) نیاز سنجی بر اساس مطالعات انجام شده

سئوال اساسي : هر گروه از کاربران به چه اطلاعات هواشناسي نيازمند هستند ؟

برای پاسخ به این سوال جدول ذیل توسط کارشناسان هواشناسی کشاورزی تهیه شده است.

 

نوع صنعت

کشاورزي

تصميم کليدي    چرا اطلاعات آب و هوا مهم هستند؟ اطلاعات مورد نياز هواشناسي و اقليم شناسي کشاورزي روش هاي کاهش آسيب و افزايش سود
مدیریت کشاورزی

خريد املاک جديد

چون آب و هواي نامساعد ممکن است باز پرداخت وام ها را با دشواري همراه کند

داده هاي طولاني مدت باد ،دما،و يخبندان ( تعيين اقليم و ميکرو اقليم هاي کشور ) 

از سرمايه گذاري در نواحي که به طور متناوب در معرض خشکسالي، سيل و يخبندان هستند اجتناب شود .

سرمايه گذاري براي خريد ماشين آلات جديد

بازپرداخت آسان هزينه هاي اجاره کرايه يا خريد ماشين آلات با قيمت بالا زماني با اطمينان صورت مي گيرد که شرايط آب و هوايي مساعد و خوبي داشته باشيم .

پيش بيني هاي فصلي کمینه شش ماهه

در حالتهايي که پيش بيني در حالتهاي نرمال و     فرا تر از نرمال است سرمايه گذاري انجام شود .

برنامه ريزي فصلي

هواي گرم باعث بلوغ زودرس و فصل خيلي مرطوب باعث شيوع آفات و امراض گياهي و علفهاي هرز مي شود .

پيش بيني هاي فصلي کمینه شش ماهه

برداشت سريع محصولات توسط کارگران و شرکتهاي توليدي

اداره کردن نيروي کار و تجهيزات

استفاده موثر از نيروي کار در شرايط دماهاي بالا، رطوبت زياد و بادشديد  امکان پذير نيست.

در شرايط سوز باد و دماهاي پائين نيز اين شرايط برقرا ر است .

پيش بيني هاي دما، رطوبت و باد در بازه هاي 24، 48و 72 ساعت

پيش بيني سوز باد در مناطق مختلف کشور

در شرايطي که هوا معتدل و ملايم بوده و چند روز تداوم دارد عمليات انجام گيرد .

بازار يابي

محاسبه تغييرات توان و سود با ارزيابي اطلاعات کيفي توليد

پيش بيني هاي فصلي در سطح جهاني، ملي و استاني

پايش منظم وضع هوا در کشورهاي توليد کننده محصولات استراتژيک

زراعت

چه نوع محصولي کشت شود؟

با استفاده از اطلاعات اقليم  مي توان بهترين گياهي را که با منطقه سازگار است کشت نمود.

برآورد احتمال رخداد نابهنجاري دما، بارش و ساير فراسنج هاي هواشناسي

انتخاب گياهاني که مرحله  حساس آنها با شرايط بحراني منطبق نگردد و يا استفاده از گياهان زودرس و يا انتخاب گياهان مقاوم با شرايط خشکسالي

گونه هاي گياهي قابل کشت

با توجه به اينکه گونه هاي گياهي با شرايط اقليم هر منطقه سازگاري يافته اند . هر گونه گياهي مخصوص يک ناحيه آب و هوايي مي باشد .

پيش بيني هاي فصلي کمینه شش ماهه

استفاده از شرايط رشدي گياهان مختلف و مقاوم در هر منطقه

عمق مطلوب کاشت بذر جهت جوانه زني موثر بذور گياهان

در هواي خيلي خشک، رطوبت خاک بدليل تبخير زياد به سرعت کاهش يافته از اين رو نيمرخ فوقاني آن به سرعت خشک شده که باعث عدم جوانه زني بذر مي گردد . و همچنين دماهاي بالا  باعث عدم جوانه زني بذر در اعماق بالايي خاکي مي شود.

پيش بيني هاي 10 تا 15 روزه دما، بارش و تبخير و باد

در حالتهايي که شرايط جوي خشک عمق کاشت بذر مخصوصاً در کشت ديم عميق تر و در دوره هاي مرطوبت تر عمق کاشت بذر در حالت عادي باشد .

حاصلخيزي خاک

حاصلخيزي خاک با  کودهاي نيتروژنه در شرايط وجود باران موثر باعث افزايش  عملکرد محصول مي شود .

پيش بيني هاي فصلي کمینه 3 ماهه

اگر پيش بيني بارش در حد مطلوب باشد افزايش کود  باعث حاصلخيزي خاک مي شود .

کاربرد کودها

دما، بارش و سرعتهاي مختلف باد زمان هاي کود پاشي را تعيين مي کنند. سرعت باد بيشتر از 15 کيلومتر در ساعت مانع از انجام صحيح کود پاشي مي شود .

پيش بيني دما، بارش،و باد در بازه هاي 72،48،24،12،6 ساعته

زماني اقدام به کود پاشي کنيد که پيش بيني هواي خشک و باد ملايم باشد . و زماني که دماي هوا کمتر از 10 درجه سلسيوس و بارش وجود نداشته و سرعت باد کمتر از 15 کيلومتر در ساعت باشد  اقدام به کود پاشي نموده و در غير اين صورت اقدام نکنيد .

کنترل بيماريها

بسياري از امراض گياهي ناشي از وضع هوا مي باشند. به عنوان مثال زنگ زرد گندم ممکن است در سالهاي مرطوب شيوع يافته و باعث افت کيفي و کمي عملکرد شود.

پيش بيني هاي فصلي کمینه شش ماهه

اگر پيش بيني هاي فصلي دال بر وجود فصل مرطوب مي باشد، تجهيزات و مواد مورد نياز آماده گرديده و به محض مشاهده اولين نشانه هاي بيماري شروع به مقابله شود .

کنترل آفات

بسياري از آفات در شرايط خاص دمايي و رطوبت شروع به رشد کرده و شيوع پيدا مي کنند . بعنوان مثال سن گندم و يا زنگ گندم . بسياري از آفات بهمراه توده هاي هوايي جابجا مي شوند .

پيش بيني هاي فصلي کمینه شش ماهه و پيش بيني هاي کوتاه مدت 24 ،48و 72 ساعته

محسبه تقويم آفات در مناطق مختلف بر اساس داده هاي تاريخچه اي و پيش بيني هاي فصلي

کنترل علفهاي هرز

در سال هاي مرطوب و بارش هاي بيش از ميانگين فصلي رشد علفهاي هرز بيشتر مي شود .

پيش بيني هاي فصلي کمینه شش ماهه و پيش بيني هاي کوتاه مدت 24 ،48و 72 ساعته

تعيين تاريخ مبارزه با علفهاي هرز در سطح وسيع توسط ماشين آلات سمپاش درصورتي که کمینه آسيب را به گياه اصلي بزند.

برداشت

دوره باراني از برداشت محصولات جلوگيري       مي کند و براي حمل و انبار داري محصولات برداشت شده مشکل ساز مي باشد. بارش باران در زمان رسيدن فيزيولوژيکي محصول کيفيت دانه را کاهش داده و باعث رشد بيماري هاي قارچي در انبارها مي شود .

پيش بيني هاي کوتاه مدت12، 24 ،48و 72 ساعته بارش و ابرناکي

در صورت پيش بيني بارش برداشت محصولات و عمليات زراعي بتاخير افتاده و در روزهاي آتي که شرايط مهيا مي باشد اين عمليات انجام گيرد .

نیشکر

کاشت دوباره يا حفظ نهال هاي قديمي

در فصول خشک و غير باراني در جاهاي خالي و معيوب کشت جديد انجام گيرد .

پيش بيني هاي فصلي کمینه شش ماهه

کاشت نهال هاي جديد بايستي در زمان مناسب پيش بيني شده انجام گيرد.

تعيين برنامه برداشت و خرد کردن  ساقه ها

باران درصد قند نيشکر را کاهش داده و مانع حمل نيشکر از مزرعه مي شود.

پيش بيني هاي کوتاه مدت12، 24 ،48و 72 ساعته بارش و ابرناکي

ابتدا بخشهاي پر محصول و يا در بخشهايي که احتمال باران وجود داشته و به آب گرفتگي حساس     مي باشند برداشت شود .

زمان آتش زدن نيشکر قبل از برداشت

تاثير آب و هوا بر امنيت استفاده از آتش بعنوان ابزاري براي پاک کردن نيشکر موثر است .

پيش بيني هاي کوتاه مدت12، 24 ،48و 72 ساعته بارش، دما و رطوبت نسبي 

نيشکر را در روزهايي که پيش بيني سرعت باد کمتر است آتش بزنيد .

باغداري و زراعت

انتخاب محل

پارامترهاي ثبت شده وضع هوا ممکن است تعيين کند که آيا زمين مناسب کاشت گياهان و درختان خاصي هست يا خير؟

آمار ثبت شده دما، بارش، باد، رطوبت نسبي و يخبندان در دوره هاي طولاني مدت

محل مناسب را بر اساس شرايط جوي بلند مدت انتخاب کنيد .

انتخاب گياه

اغلب درختان و گياهان شرايط آب و هوايي ويژه اي براي رشد دارند. دماهاي پائين و بالا مي تواند بر سرعت رشد و کيفيت محصول اثر کذار باشد بارندگي در بسياري از مکانهاي پرورش گياهان اگر آبياري محدود نباشدموجب ضرر و زيان و افزايش شيوع بيماري ها مي شود .

داده هاي تاريخچه اي بارش، سرعت باد، رطوبت و يخبندان، فرواني سالانه وقوع يخبندانها، اولين و آخرين يخبندان و پيش بيني فصلي

نهال هايي را انتخاب کنيد که با اقليم منطقه سازگار بوده و مراحل رشدي گياه با شرايط بحراني برخورد نکند . مثلاً استفاده از ارقام دير گل در بادام و زردآلو

آب و آبياري

 

محل و اندازه مخزن آب

شرايط آب و هوايي اندازه و مکان مخزن سطحي آب را تعيين کرده و اب مورد نياز را مشخص مي کند .

آمار ثبت شده دما، بارش، باد، رطوبت نسبي و يخبندان در دوره هاي طولاني مدت و پيش بيني فصلي و جريان رودخانه ها 

در اين شرايط مخزني را بسازيد که بتواند در  دوره هاي  خشک رودخانه ها تکافوي نياز آب محصولات و باغات باشد مثل آب بند ها و سدها

انتخاب آب

شرايط آب و هوايي تعيين مي کند که به آب انبار نياز مي باشد يا خير؟

پيش بيني فصلي و جريان رودخانه ها 

در زمانهايي که فصل خشک پيش بيني ميشود از سطح زير کشت کاشته شود .

آب  انبار

در هواي گرم و خشک برداشت از مخازن و سدها زياد تر شده و تبخير از سطح آب زيادتر مي شود .

پيش بيني هاي فصلي کمینه شش ماهه و پيش بيني هاي کوتاه مدت 24 ،48و 72 ساعته

در صورتي که فصل خشک پيش بيني مي شود از روهاي ديگري جهت آبياري استفاده شود مثل آبياري قطره اي و يا سفالي

برنامه ريزي زمانهاي آبياري و مقدار آب آبياري

زمانهايي که سرعت باد، تبخير و دما  و کاهش بارش وجود دارد  برنامه ريزي و زمان آبياري مهم مي باشد

پيش بيني هاي فصلي کمینه شش ماهه و پيش بيني هاي کوتاه مدت 24 ،48و 72 ساعته

در سرعت باد ملايم، ساعات با دماي پائين آبياري انجام و در مواقع پيش بيني بارش موثر آبياري قطع شود

محلول پاشي و سم پاشي

زمان سمپاشي بر عليه عفلهاي هرز، آفات و بيماري ها چه زماني است ( سمپاشي زميني )

تبخير  ماده نگه دارنده سموم و محلول ها در دماي بالاي 30 درجه سلسيوس،تلفات سموم در اثر وزش باد شديد، و کاهش ماده نگه دارنده در اثر تبخير و رطوبت کم

پيش بيني هاي کوتاه مدت وضع هوا در طي 6 ،12،24، 48و 72 ساعته  از دما، بارش، رطوبت نسبي، باد و تبخير و ساعات آفتابي

دماي مطلوب براي سمپاشي بين 5 تا 27 و عدم وجود بارش تا 6 ساعت بعد از سمپاشي، سرعت باد کمتر از 8 کيلومتر در ساعت مطلوب، سرعت باد 8 تا 15 کيلومتر در ساعت خوب، سرعت باد 23 تا 28 کيلومتر در ساعت نامطلوب و سرعت باد بيش از 28 کيلومتر در ساعت خيلي نامطلوب براي سمپاشي مي باشد.

چرا و مرتع

مقدار  ذخاير مطلوب علوفه

وضع هوا نوع و مقدار علوفه و رشد گياه را تعيين  مي کند.

آمار ثبت شده دما، بارش، باد، رطوبت نسبي و يخبندان و گرمباد ها  در دوره هاي طولاني مدت و پيش بيني فصلي

اگر پيش بيني فصلي مطلوب باشد مقادير ذخيره علوفه ممکن است در سطح فعلي باقي بماند.

تعداد دام هايي که بايد در فصل خشک جابجا شوند

وضع هوا تعيين کننده  تعداد دام هايي که بر اساس ميزان علوفه بايستي نگه داشته شود .

پيش بيني فصلي دما، بارش

بر اساس ميزان علوفه موجود در مراتع تعداد دام ها  بايستي متناسب شود.

غذا و فرآورده هايي غذايي

دوره هاي خشک باعث کاهش و يا فقدان رشد مي شود

پيش بيني فصلي دما، بارش

برنامه ريزي براي انبار کردن فرآورده هاي غذايي و علوفه دام ها  از طريق خريد

کنترل علفهاي هرز

بارش و دما شدت گسترش علفهاي هرز را کنتر ل       مي کند.

پيش بيني هاي کوتاه مدت وضع هوا در طي 6 ،12،24، 48و 72 ساعته  از دما، بارش، رطوبت نسبي، باد و تبخير و ساعات آفتابي

کنترل علفهاي هرز با سموم شيميايي در صورت عدم مقاومت علفهاي  هرز

بهبود مراتع

بهبود مراتع يک برنامه هزينه بر بوده و شرايط اقليمي يک فاکتور مهم مي باشد.

آمار ثبت شده دما، بارش، باد، رطوبت نسبي و يخبندان و گرمباد ها  در دوره هاي طولاني مدت و پيش بيني فصلي

در صورت مساعد بودن پيش بيني فصلي مراتع اصلاح شود.

علوفه

 خشک کن ها

 

زمان چيدن علوفه هاي  چه زماني است ؟

اگر پس از قطع علوفه ها بارش رخ دهد و يا ابرناکي باشد علوفه بدليل ماندگار ي زياد مواد غذايي خود را از دست مي دهند.

آمار ثبت شده دما، بارش، باد، رطوبت نسبي و يخبندان و گرمباد ها  در دوره هاي طولاني مدت و پيش بيني فصلي

در صورت پيش بيني چهار روز متوالي بدون ابر و بارش و در هواي آفتابي نسبت به چيدن علوفه اقدام شود .

بازار يابي

قيمت علوفه در فصول مرطوب پائين و در خشک بالا است .

پيش بيني فصلي دما و بارش

در فصول  مرطوب علوفه را براي فصول خشک ذخيره کنيد.

دامپروري

 و گاو داري

 

زمان پشم چيني

در زمان پشم چيني تغييرات دما و بارش بايستي اندک باشد.

پيش بيني هاي کوتاه مدت وضع هوا در طي 6 ،12،24، 48و 72 ساعته  از دما، بارش و پيش بيني فصلي

زماني اقدام به پشم چيني شود که احتمال رخداد بارش اندک و يا تغييرات آب و هوا اندک باشد .

محافظت گوسفندان در مقابل سوز باد

دماهاي پائين تر از 15 درجه سلسيوس به همراه بارش و باد شديد باعث بيماري هيپو ترميا مي شود .

پيش بيني هاي کوتاه مدت وضع هوا در طي 6 ،12،24، 48و 72 ساعته  از دما، بارش و برف

نگه داري گوسفندان و گاوها  در آغل هاي گرم و مسقف

راههاي کنترل مگس در آغل ها

هواي گرم و مرطوب باعث افزايش شيوع مگس هاي گوسفندي مي شود .

پيش بيني هاي کوتاه مدت وضع هوا در طي 6 ،12،24، 48و 72 ساعته  از دما و پيش بيني فصلي

معاينه گوسفندان  و گاوها و ضد عفوني آغل ها و گوسفندان  و گاوها

کنترل انگلها

در شرايط مرطوب تعداد انگلهاي داخلي گوسفندان افزايش مي يابد.

پيش بيني فصلي دما و بارش و تبخير

در مناطق مرطوب گوسفندان و گاوها  را رها نکنيد و با خيس کردن گوسفندان  و کاوها از بروز انگلها جلوگيري کنيد .

ماکيان

کاهش استرس گرمايي

در دماهاي بيشتر از 30 درجه سلسيوس در مرغدار ي ها ي پر جمعيت افزايش سريعي  در مرگ و مير جوجه ها ي کمتر از 2 ماه رخ       مي دهد

پيش بيني هاي کوتاه مدت وضع هوا در طي 6 ،12،24، 48و 72 ساعته  از دما

تهويه، تامين آب آشاميدني سالم و امکان بال زدن ماکيان مهيا شود

لبنيات

کاهش استرس گرمايي

هواي گرم سبب استرس گرمايي در گاوهاي شيري و کاهش شير مي شود .

پيش بيني هاي کوتاه مدت وضع هوا در طي 6 ،12،24، 48و 72 ساعته  از دما

خنک سازي آغل ها از طريق ايجاد سايه بان و تهويه مناسب، آب پاشي و پنکه ها

زنبور داري

محافظت از کندوها در مقابل شرايط نامساعد

کندوهاي بومي در مقايسه با کندوهاي مدرن با تعداد بيشتري از عناصر اقليمي در ارتباط بوده و کاملاً تحت تأثير شرايط آب و هوايي منطقه هستند

4 معيار اقليمي ميانگين سرعت باد اسفند ماه، تعداد روز با بارش يک ميلي­متر و بيشتر در دوره پرورش زنبور عسل، دماي ميانگين کمینه بهار و تعداد روز با دماي 15 درجه سانتي­گراد و بيشتر، به عنوان عناصر با سطح اهميت زياد نسبت به ساير عناصر شناسايي شدند.

به توصيه هاي کوتاه مدت و ميان مدت هواشناسي توجه شود.

کشت هاي  گلخانه اي

 

محاظت از گلخانه هاي سنتي

اثرات محيطي؛ جايي که دائماً داراي آب و هواي نامساعد، بارانهاي شديد، سايه ناشي از واقع شدن در دامنه شمالي کوههاي بلند و يا درختان سربه فلک کشيده مي باشد مناسب احداث گلخانه نيست . شدت نور يکي از عوامل تعيين کننده محسوب مي شود .

 

آمار ثبت شده دما، بارش، باد، رطوبت نسبي و يخبندان و گرمباد ها  در دوره هاي طولاني مدت و پيش بيني فصلي

در فصول سرد سيستم سرمايش و  و در فصول گرم سيستم سرمايش و تهويه در گلخانه ها برقرا رگردد و از سيستم مالچ پاشي بر روي پوشش گلخانه ها استفاده شود.

آبزيان

محافظت استخرهاي پرورشي در مقابل شرايط نامساعد جوي

 آبزيان از جمله جانداران خونسردمحسوب ميشوند. فعاليت اين دسته از جانداران به شدت تحت تاثير درجه حرارت محيط است. اگر درجه حرارت پايين بيايد جانوران فوق به حالت غيرفعال درخواهند آمد. اما چنانچه درجه حرارت زياد شود بقايشان به شدت به خطر خواهد افتاد

پيش بيني هاي کوتاه مدت وضع هوا در طي 6 ،12،24، 48و 72 ساعته  از دما

با استفاده از هوا دهي در استخرهاي پرورشي نسبت به تهويه و تنظيم دما اقدام شود.

 

( برگشت به صفحه اول تهک )


 

 

 

 

 

 8) تهیه داده و محصول:

 

8) تهیه داده و محصول:

در حال حاضر در سازمان هواشناسی کشور محصولات متنوعی تولید و به کاربران عرضه می­گردد. بطور کلی محصولات مورداستفاده در بخش هواشناسی کشاورزی در 12 گروه زیر قرار می گیرند که در پیوست 1 جزئیات بیشتری ذکر شده است.

1) پیش بینی دما، بارش، سمت و سرعت باد، رطوبت نسبی، ابرناکی، جریانات دریایی، دمای آب، ارتفاع موج، سمت و سرعت باد بر روی دریا، رخداد بارش شدید،گرمباد،امواج گرمایی و سرمایی  در بازهای زمانی 24،48،72 و هفت روزه

2) آمار داده های وضع هوا در ایستگاههای همدیدی، هواشناسی کشاورزی، جو بالا، اقلیم شناسی، باران سنجی،دریایی،آلودگی، تابش سنجی،  در بازه های زمانی لحظه ای،روزانه، ماهانه،فصلی و طولانی مدت

3) نقشه های دما و بارش در مقیاس زمانی یک روزه تا چند روزه

4) نقشه های وضعیت ترسالی و خشکسالی در بازه های یک ماهه تا چند ساله

5) تحلیل های وضعیت جوی در مقیاس یک روزه، ماهانه و فصلی

6) نقشه های و جداول استانی اولین یخبندان پائیزه و آخرین یخبندان بهاره

7) نقشه ها و جداول بازه های زمانی کاشت محصولات مختلف از دیدگاه هواشناسی کشاورزی

8) نقشه های بارش موثر از دیدگاه هواشناسی کشاورزی در مقیاس زمانی روزانه، ماهانه­ و فصلی

9) تعیین زمان مناسب عملیات عملیات داشت و برداشت محصولات زراعی، باغی،گلخانه ای در مقیاس روزانه تا هفتگی

10) نقشه های آینده نگری دما و بارش در مقیاس زمانی یک تا سه ماهه

11) جداول نیاز آبی محصولات مختلف بشکل استانی

12) داده های سنجش از دور ماهواره و رادار

با توجه به تغییر و تنوع نیازمندی های کاربران بخش تولیدات غذایی، نیازهای این گروه ها بایستی به شکل منظم استخراج گردیده و بر اساس بازخوردهای گرفته شده اقدام به تامین نیازهای جدید در این حوزه نمود.

 

( برگشت به صفحه اول تهک )


 

 

 

 

 9) سامانه های توزیع داده و محصول:

 

9) سامانه های توزیع داده و محصول:

جهت ارائه خدمات و محصولات هواشناسی کشاورزی سامانه­های متعددی بر اساس فنآوری های نوین قابل طراحی است که در حال حاضر در سازمان هواشناسی کشور بسیاری از آنها در حال بهره برداری می باشد. این سامانه ها در زیر به طور مشروح مورد بررسی قرار می گیرند. بدیهی است که بهترین سامانه برای کاربر نهایی آن سامانه ایست که در دسترس، ارزان قیمت، پایدار و مطمن باشد. سامانه های اطلاع رسانی می­توانند با توجه به فعالیت کاربران به سه دسته تقسیم شوند.

9-1) سامانه های مورد استفاده مدیران سياسي و اجرايي.

9-2) سامانه های مورد استفاده کارشناسان و متخصصین امور تولید مواد غذایی.

9-3) سامانه های مورد استفاده بهره برداران شامل: زارعین، باغداران، دامداران، زنبورداران، نوغان داران، گلخانه داران، مرغداران و آبزي پروران و . . .

که در ذیل به معرفی هر یک از آنها پرداخته میشود:

9-1) سامانه های مورد استفاده مدیران سياسي و اجرايي

1-1-        گزارش ها و بیانیه های علمي، فني و تخصصي هواشناسي كشاورزي

1-2-        پست الكترونيكي ( ايميل)

1-3-        تارنمای هواشناسي كشاورزي

1-4-        روزنامه­هاي محلي و فضاهاي مجازي پایگاه­های خبري

1-5-        سامانه پيامک

1-6-        زير نويس صدا و سيما

1-7-        ارائه خدمات از طريق صدا و سيما توسط كارشناسان هواشناسي كشاورزي

9-2) سامانه های مورد استفاده کارشناسان و متخصصین امور تولید مواد غذایی

2-1-        روزنامه­هاي محلي و فضاهاي مجازي پایگاه­هاي خبري

2-2-        پست الكترونيكي ( ايميل)

2-3-        تارنمای هواشناسي كشاورزي

2-4-        سامانه پيامک

2-5-        تلفن هواگو

2-6-        جلسات منظم و همايش هاي ادواري

2-7-        زير نويس صدا و سيما

2-8-        ارائه خدمات از طريق صدا و سيما توسط كارشناسان هواشناسي كشاورزي

9-3) سامانه های مورد استفاده بهره برداران

3-1-        پيام­هاي رادیويي محلي

3-2-        سامانه پيامك

3-3-        تلفن هواگو

3-4-        زير نويس صدا و سيما

3-5-        ارائه خدمات از طريق صدا و سيما توسط كارشناسان هواشناسي كشاورزي

3-6-        تارنمای هواشناسی کشاورزی و سازمان جهاد کشاورزی

3-7-        شوراهای محلی

3-8-        انجمن صنفی کارهای کشاورزی

3-9-        ائمه جماعت مساجد روستاها و بخش­ها

3-10-    پلاکارد

3-11-    بروشور ترویجی و فصلی

3-12-    ناظرین مزارع وزارت جهاد کشاورزی

3-13-    مراکز خدمات جهاد کشاورزی

3-14-    کشاورزان پیشرو

3-15-    مراکز تحقیقات هواشناسی کشاورزی و ایستگاه­های هواشناسی همدیدی در سطح شهرستان ها و بخش ها

 

( برگشت به صفحه اول تهک )


 

 

 

 

 

 

10)ظرفیت سازی:

 

10)ظرفیت سازی:

ظرفیت سازی عبارتست از ایجاد یک راه و روش نظام گرا و برنامه ریزی شده برای دگرگون کردن باورها  و نگرش­ها در درون و برون سازمان. ظرفیت سازی در درون سازمان به این معنی است که با توجه به نیاز کاربر نهایی و توسعه روز افزون فنآوری و دانش هواشناسی، نگرشی جدید در بخش کارشناسی و مدیریتی سازمان به وجود آید به نحوی که بتواند پاسخگوی نیاز کاربران باشد. در بخش خارج از سازمان ظرفیت سازی به این معنی است که کاربر نهایی ابتدا به این باور برسد که باید از دانش هواشناسی کشاورزی در فعالیت خود استفاده کند و سپس با کسب دانش کافی در رابطه با هریک از محصولات هواشناسی و نحوه کاربست آن در فعالیت روزمره خود، باعث بالا رفتن بهره­وری گردد. بر مبنای این تعریف، ظرفیت سازی نمی تواند یك جریان موقت وكوتاه مدت باشد، بلكه باید آن را برنامه‌ای مداوم برای بهبود اثربخشی خدمات هواشناسی کشاورزی دانست که وظیفه اصلی آن متحول نمودن رفتار و عملکرد سازمان و کاربران نهایی در رابطه با هشدارها، اخطاریه ها و سایر محصولات هواشناسی می باشد. در  ظرفیت سازی می توان اهداف زیر را دنبال نمود:

- ارتقای کیفی دانش هواشناسی کاربران بخش­های مختلف کشاورزی و توسعه مهارت‌های استفاده از آن

- ایجاد فضای اعتماد متقابل بین کاربران وسازمان هواشناسی کشور

- افزایش انگیزه در کاربران جهت استفاده از خدمات هواشناسی

- تقویت روحیه همكاری، تشریك مساعی و كارگروهی در سازمان

- فراهم آوردن زمینه‌های مطلوب برای بروز خلاقیت، نوآوری و ابتكار در سطح سازمان

- ایجاد زمینه برای شناخت توانمندی­های موجود و به کارگیری آنها و شناخت موانع احتمالی موجود و رفع آنها.

برای اینکه اهداف برشمرده شده با موفقیت حاصل گردند توجه به دو نکته ضروری است:

1-    ظرفیت سازی باید از سطوح بالای کاربری‌ (کشاورزان پیشرو)  شروع و به تدریج همه کاربران را در بر بگیرد.

2-  در راستای بهبود اثر بخشی، نحوه آموزش و هماهنگ سازی کاربران با تغییرات مستمر وضعیت جوی، بعنوان راهبرد اصلی تعریف شود.

   بر اساس طرح راهبردی سازمان هواشناسی کشور ظرفیت سازی در رابطه با تولید مواد غذایی بایستی در دو بخش برون و درون سازمان انجام گیرد:

جهت دستیابی به این مهم در درون سازمان بایستی موارد زیر انجام پذیرد :

1-    مشارکت فعال کارشناسان هواشناسی کشاورزی ستاد و استانها در دوره های آموزشی کوتاه مدت و بلند مدت

2-    دعوت از  اساتید مجرب هواشناسی کشاورزی  درراستای ارائه آموزش به کارشناسان  از طریق کارگاه­ آموزشی، سمینار و ...

3-    تقویت ساختار سازمانی بخش هواشناسی کشاورزی در ستاد و  استانها

و در بخش برون سازمانی نیاز است موارد زیر انجام پذیرد:

1-    پس از شناسایی کاربران نهایی بخش­های مختلف فعال در امور تولیدات غذایی، آموزش و فرهنگ سازی در هر گروه بصورت مجزا، در خصوص روش­های استفاده از محصولات هواشناسی کشاورزی  انجام گیرد . بعنوان مثال : اگر آموزش فعالان عرصه دام سبک  مد نظر باشد بایستی در خصوص نحوه استفاده و تاثیر فراسنج­های جوی در تولید دام­ها به این گروه آموزش لازم داده شود . این آموزش­ها بایستی بطور مداوم انجام پذیرفته و بازخوردهای دوره­ای مناسب برای ارتقاء کمی و کیفی خدمات دریافت گردد. سامانه­های آموزشی باید مبتنی بر اصول ترویجی، نظیر آموزش در مزرعه، صدا و سیما، صفحات وب،کلیپ­های تصویری، نصب پلاکارد، بروشور، خبرنامه و فصلنامه باشد که بهترین آنها برای هر گروه کاربری براساس سطح سواد تعیین می­گردد.

2-    گروه دیگری از جامعه کاربران محصولات هواشناسی کشاورزی، متخصصان بخش­های مختلف کشاورزی هستند. به عنوان مثال در خصوص متخصصان بخش زراعت می­توان با استفاده از روش­های مناسب نظیر صفحات وب، بروشور و جلسات سخنرانی این متخصصان را با دانش هواشناسی کشاورزی آشنا و روش­های به کارگیری آن را ارائه نمود .

 

( برگشت به صفحه اول تهک )


 

 

 

 

 

 11) نظرسنجی و بازخورد:

 

11) نظرسنجی و بازخورد:

 ازمان با درک اهميت رضايت کاربران، مجموعه اقداماتي را برنامه ريزي و اجرا مي­کند. اما سوال اين است که اين اقدامات که عموماً هزينه­هاي سنگيني به سازمان تحميل مي کند تا چه ميزان اثربخش بوده­اند؟ آيا صرف اين هزينه هدف سازمان در جلب رضايت کاربران را تأمين نموده است؟  این رضایت مندی تا چه حد است؟ برای پاسخگویی به این پرسش­ها نیاز است که سامانه نظرسنجی و بازخورد طراحی و عملیاتی گردد تا همواره و به طور مستمر در رفع نواقص احتمالی و ارتقاء سطح خدمات رسانی سازمان را یاری نماید. این سامانه باید بتواند به دقت، به سرعت، به سادگی، با کمترین هزینه، به طور پیوسته و به گونه ای اثر بخش ميزان رضايتمندی کاربران را پايش نموده و با ارائه گزارش های به هنگام، مديران را در اتخاذ تدابير مناسب جهت اصلاح فرآيندها و آگاهي از اثربخشي اقدامات صورت گرفته ياري نمايد. این سامانه قطعاً نقطه قوت و عامل محوري در موفقيت سازمان خواهد بود.

   براي اندازه گيري و آگاهي از ميزان رضايتمندی کاربران روش­هاي متعددی وجود دارد. هر يک از اين روش­ها از جنبه­هاي مختلف نقاط قوت و ضعف متفاوتي دارند. در ادامه به دو روش چهره به چهره و روش استفاده از فنآوری­های نوین اشاره می شود:

1- روش چهره به به چهره

    در این روش با استفاده از کاربرگ های طراحی شده با مراجعه مستقیم به کاربر نهایی، اقدام به نظرسنجی و تهیه بازخورد میگردد.  

2- روش استفاده از فنآوری های نوین

امروزه فناوری های نوینی در کشور وجود دارند که انجام نظر سنجی از راه دور و بدون حضور فیزیکی کاربر را امکان­پذیر کرده است.به عنوان مثال چند نمونه از آنها در زیر می­آیند:

2-1-        جانمایی فرم نظر سنجی در پایگاه اینترنتی سازمان هواشناسی کشور یا اداره کل هواشناسی استان

2-2-        تعامل با سازمان جهاد کشاورزی استان وجانمایی فرم نظر سنجی در در پایگاه اینترنتی این سازمان

2-3-        تلفن گویا ( ضبط نظر سنجی کاربران )

2-4-        استفاده از سامانه پیامکی دو سویه

2-5-        مکاتبه و دریافت بازخورد از  شوراهای محلی روستاها

2-6-        مکاتبه و دریافت بازخورد از انجمن صنفی شهرستان و استان

2-7-        مکاتبه و دریافت بازخورد از تعاونی­های تولید

 

( برگشت به صفحه اول تهک )


 

 

 

 

 12) مستندسازی:

 

12) مستندسازی:

مستندسازی به معنی گردآوری و جمع بندی فعالیت های انجام شده در هر استان در رابطه با هر یک از گروه های کاربری تولید مواد غذایی و آشکار سازی نقش پر اهمیت و گهگاه حیاتی خدمات هواشناسی کشاورزی در آن فعالیت است. چنانچه این مهم با دقت و حساسیت انجام پذیرد، نقش و جایگاه سازمان هواشناسی کشور  در ایجاد ارزش افزوده در بخش تولید مواد غذایی در سطح ملی مشخص خواهد شد. جایگاهی که در حال حاضر فاصله زیادی تا آن وجود دارد. علاوه بر این مستند سازی مشخص خواهد کرد که سازمان تا چه حد در راستای یکی از اصلی­ترین اهداف تعریف شده در طرح راهبردی یعنی تصمیم سازی در مدیریت کشور و امور روزمره مردم موفق عمل کرده است.

همان طور که در بالا اشاره شد سامانه ترویج اطلاعات هواشناسی کشاورزی دارای 7 مرحله است که در گام هفتم بایستی مراحل شش گانه برای هر گروه کاربری مستندسازی شود. در مرحله اول شناسایی کاربر نهایی مستند سازی می­شود به این معنی که این کاربر به کدام یک از روش­های اشاره شده در متن  شناسایی شده است. در مرحله دوم  نیازسنجی کاربر مشخص می­شود که آیا بر اساس پرسشنامه 1 که توسط کاربر تکمیل شده صورت گرفته و یا از طریق مراجعه به منابع علمی تعیین شده است.در مرحله سوم این موضوع مشخص می­شود که آیا محصول مورد نیاز کاربر از قبل تولید می­شده و یا برای تولید آن اقدام خاصی صورت گرفته است. اگر محصول جدید است، فرآیند تولید محصول جدید نیز مستند سازی شود. شکل و محتوای محصول با توجه به دانش کاربران متفاوت خواهد بود و بایستی به روش مناسب در اختیار کاربر قرار گرفته و بدیهی است که در دسترس قرار گرفتن محصول به کاربر نهایی باید پایش شود. کلیه مراحل مربوط به محصول از تولید تا در دسترس قرار گرفتن  و استفاده از آن بصورت شفاف در مرحله چهارم مستند سازی می­گردد . بعنوان مثال اگر از طریق پست الکترونیکی و یا خبرنامه محصول در اختیار کاربر قرار می­گیرد این مستندات نیز بایستی ضمیمه گردد. در گام پنجم اگر کاربر در ابتدا باور و دانش به کارگیری محصولات هواشناسی کشاورزی در امور خود را نداشته و با تلاش اداره هواشناسی استان این ظرفیت سازی انجام شده به نحوی که نه تنها به این دست خدمات باور پیدا کرده بلکه  از آن نیز به خوبی در کار خود بهره می برد، مشروح ظرفیت سازی باید با اشاره به روش به کار گرفته شده و منابع آموزشی استفاده شده مستند گردد. در گام ششم از مستندسازی، پس از کسب اطمینان از کارکرد مناسب سامانه ترویج در مراحل پنج گانه قبلی، برای بررسی نتایج حاصله از خدمات ارائه شده نیاز به کسب اطلاعات مورد نظر از کاربر است. در این بخش خروجی کار کاربر مورد نظر از طریق کاربرگ نظر سنجی شماره 2 مورد ارزیابی قرار می­گیرد. نظر کاربران برای ارتقاء کمی و کیفی خدمات بسیار با ارزش است. این نظرات باید مستندسازی شود. در نهایت کاربرگ شماره 3 به شکل چکیده تمامی اطلاعات موجود در مستندات را برای مدیریت فراهم خواهد کرد. دقت نمایید که مستند مربوط به هر فرد ممکن است چند صفحه بیشتر نشود. اما کتابچه مستند هر گروه کاربری با توجه به تعداد کاربران ممکن است تا چند صد صفحه برسد.

در انتها یادآور می شود که برای هر یک از گروه­های کاربری در هر سال زراعی باید یک کتابچه مستند بیرون آید. خروجی هر یک از این کتابچه­ها میزان و سهم خدمات هواشناسی کشاورزی در افزایش تولید آن محصول در سطح ملی را مشخص خواهد کرد و جمع تمامی این کتابچه ها نقش سازمان هواشناسی کشور در تامین مواد غذایی را که آرمان دوم تعریف شده در طرح راهبردی است را آشکار خواهد نمود.

کاربرگ شماره 3 : چکیده مستندسازی سامانه ترویج ( بعنوان مثال )

اطلاعات مربوط به واحد اقدام کننده

نام اداره کل

هواشناسی استان اردبیل

نام اداره

مرکز تحقیقات هواشناسی کشاورزی اردبیل

نام کارشناس مستند ساز

عباس شاهماری

شماره تماس:

33635187 - 045

اطلاعات مربوط به کاربر

نام گروه کاربری

زارع گندم کار

شهرستان 

اردبیل

روستای 

کله سر

نام و نام خانوادگی کاربر

 

نشانی:

تلفن تماس

سطح زیر کشت

10 هکتار

نوع کشت

دیم

برداشت به تن

50

سهم خدمات هواشناسی کشاورزی در افزایش تولید محصول کاربر

به درصد

10

به تن

5

سهم خدمات هواشناسی کشاورزی در حفظ منافع کاربر  به ریال

 (قیمت گندم برای هر تن به ریال) × (5 تن افزایش ناشی از خدمات هواشناسی کشاورزی) = ارزش ریالی

اطلاعات مربوط به سامانه ترویچ

ردیف

عنوان فرآیند

دسته بندی

روش اجرایی

زمان تقریبی انجام فعالیت به ساعت

1

شناسایی کاربر نهایی

بهره بردار

پرسشنامه ( مستند 1 )

10

متخصص

پرسشنامه ( مستند 2 )

10

2

نیاز سنجی

بر اساس مطالعات انجام شده

منابع علمی ( مستند 2)

20

بر اساس تجربیات کاربر

پرسشنامه ( مستند 3 )

10

3

تهیه داده و محصول

از قبل تولید می­شده

مستند( 4)

10

جدید تولید شده

مستند( 5)

10

4

سامانه­های توزیع داده و محصول

پيام­هاي رادیويي محلي

مستند( 6)

10

سامانه پیامک

مستند( 7)

10

تلفن هواگو

مستند( 8)

14

زیرنویس صدا و سیما

مستند( 9)

15

گزارش کارشناس در صدا و سیما

مستند( 10)

15

تارنمای هواشناسی

مستند( 11)

12

شورای محلی

مستند( 12)

10

انجمن صنفی

مستند( 13)

10

ائمه جماعت مساجد روستاها و بخش­ها

مستند( 14)

12

پلاکارد

مستند( 15)

12

بروشور ترویجی

مستند( 16)

12

ناظرین مزارع

مستند( 17)

10

مراکز خدمات کشاورزی

مستند( 18)

16

کشاورزان پیشرو

مستند( 19)

15

ایستگاه هواشناسی

مستند( 20)

14

5

ظرفیت سازی

کاربران نهایی

مستند( 21)

20

متخصصان

مستند( 22)

40

6

نظر سنجی و بازخورد

چهره به چهره

مستند( 23)

30

کاربرگ نظر سنجی

مستند( 24)

25

انتقاد و چالش­: (در این بخش به طرح چالش­ها و انتقادهای موجود نسبت به سامانه و یا بخش­های آن پرداخته شود)

 

پیشنهاد: ( در این بخش به طرح پیشنهادهای جایگزین بخش­های انتقادی و یا تکمیلی سامانه پرداخته شود)

 

( برگشت به صفحه اول تهک )


 

 

 

 

 

13) فعالیت انجام شده سامانه تهک در اداره کل هواشناسی استان اردبیل:

 

13) فعالیت انجام شده سامانه تهک در اداره کل هواشناسی استان اردبیل:

 

الف) اقدامات انجام شده:

1- تشکیل کمیته تهک در اداره کل هواشناسی استان اردبیل(انتخاب هفت عضو کمیته)

2- بارگذاری خبر ویژه راه اندازی تهک در وب سایت استان  (4 شهریور 1393)

3- ارسال پیامک کوتاه (SMS) «خبر راه اندازی سامانه تهک» به مسئولین استانی

4- تشکیل جلسه توجیهی تهک با حضور کارشناسان بخش های مختلف سازمان جهاد کشاورزی استان

5- شناسائی اولیه کاربران سامانه تهک توسط اعضاء کمیته

6- اقدام به شناسایی کاربران نهائی سامانه تهک با همکاری معاونت ترویج سازمان جهاد کشاورزی استان

7- برگزاری دوازده جلسه کمیته تهک در اداره کل هواشناسی استان اردبیل

8- تهیه برنامه ویژه ترویجی  _ خبری جهت پخش در سیمای استان

9- ایجاد بسترهای ارتباطی موثر و عملی با کاربران نهائی  (بصورت پیامک کوتاه، اولویت دوم برای کاربران تحصیلات عالی بصورت فرم های اینترنتی)

10- درج کلیه اخبار تهک در سایت اداره کل هواشناسی استان اردبیل

10-1) برگزاری اولین جلسه توجیهی سامانه ترویج هواشناسی کشاورزی (تهک) (4 شهریور 1393)

10-2) برگزاری پنجمین جلسه توجیهی سامانه ترویج هواشناسی کشاورزی (تهک) (16 شهریور 1393)

10-3) معرفی سامانه تهک به روسای مراکز خدمات کشاورزی استان اردبیل (6 مهر 1393)

10-4) معاون استاندار اردبیل:همایش ترویج هواشناسی کاربردی در استان اردبیل برگزار شود (7 مهر 1393)

10-5) معرفی سامانه (تهک) در همایش بسیج مهندسین کشاورزی و منابع طبیعی (3 آذر 1393)

10-6) مدیر کل هواشناسی اردبیل : ما منتظر اسفند وتامین اعتبار برای نیروهای جدید هستیم! (20 دی 1393)

10-7) بازدید مدیرعامل و کارشناسان شرکت خدمات حمایتی کشاورزی استان اردبیل(24 فروردین 1394)

10-8) حضور اعضای کارگروه آموزش و ارزیابی سامانه تهک کشاورزی سازمان هواشناسی کشور در اردبیل(8 اردیبهشت 1394)

ب) برنامه آتی:

1- برگزاری جلسه توجیهی با حضور مسئولین و مهندسین ناظر سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی

2- شناسائی کاربران دارای تحصیلات عالی در بخش کشاورزی استان

3- مشخص کردن گروه های کاربران نهائی سازمان جهاد کشاورزی

4- ایجاد بسترهای ارتباطی موثر و عملی با کاربران نهائی  (بصورت اولویت دوم برای کاربران تحصیلات عالی بصورت فرم های اینترنتی)

5- نیازسنجی از کاربران گروه های مشخص شده

6- تولید محصول مناسب با نیاز کاربران

7- برگزاری همایش منطقه ای ترویج هواشناسی کشاورزی(با دعوت حدود 100 کاربر ویژه)

8- تهیه بازخورد محصولات ارائه شده از کاربران نهائی

9- تهیه (مدل برنامه ریزی SOWT) در رابطه با نقاط قوت، فرصت،  ضعف و تهدیدهای سامانه تهک

 

( برگشت به صفحه اول تهک )


 

 

 


تمامی حقوق این سایت متعلق به سازمان هواشناسی کشور و اداره کل هواشناسی استان اردبیل می باشد و اشخاص حقیقی و حقوقی می توانند با ذکر منبع از محتویات آن استفاده نمایند.