صفحه نخست

نحوه تماس با ما

اخبار و رویدادهای هواشناسی

 

شرح وظایف اداره هواشناسی استان اردبیل

 

وظیفه اصلی اداره کل هواشناسی استان اردبیل (به عنوان زیرمجموعه سازمان هواشناسی کشور) در راستای تامین اهداف ملی و بین المللی، حفاظت از جان و مال مردم در مقابل مخاطرات مرتبط با آب، هوا و اقلیم می باشد.

تحقیق و شناخت کامل اتمسفر و کلیه پدیده های جوی وجمع آوری ، تنظیم و تجزیه و تحلیل اطلاعات و آمارهای هواشناسی و ارائه و کشف نتایج حاصله بمنظور کمک به برنامه ریزی ، پیشرفت و افزایش بازدهی موثر در فعالیتهای کشاورزی، دامپروری، آب، آبیاری، مخازن آبهای زیر زمینی، آبهای سطحی، شهرسازی، سدسازی، تامین انرژی، تاسیسات شهری، آبرسانی، سلامتی و بهبود ارتباطات هوایی، زمینی و مطالعات محیط زیست، آلودگی هوا، تعدیل وضع هوا و غیره از مهمترین کاربرد های هواشناسی می باشد.

بلایای جوی به عنوان یک موضوع تاثیر گذار و بسیار با اهمیت با در نظر گرفتن هدف اصلی هواشناسی ( تامین آسایش برای جان و مال مردم) اهمیت این عامل به ویژه در گرایشهای هواشناسی کشاورزی، اقلیم شناسی و هوانوردی شاخص و با اهمیت بیشتری جلوه می کند.

در کنار این گرایشها پارامتر ها و عوامل بسیار مهم و با ارزشی وجود دارند که قطعا بدون در دست داشتن اطلاعات برگرفته از این عوامل هدایت و راهبری دانش هواشناسی به سمت اهداف مورد نیاز کشور غیر ممکن می باشد. این عوامل عبارتند از:

1-     دیدبانی (شبکه پایش)

2-    مدیریت و یکسان سازی داده ها

3-    مدل سازی و همگون سازی داده ها

4-    پیش بینی عددی و تولید محصولات قابل اطمینان

5-    اطلاع رسانی به کاربران عمومی و تخصصی   

با مدنظر داشتن تامین امنیت و آسایش مردم هواشناسی موظف است در حفاظت از محیط زیست، بهبود امنیت غذایی، منابع آب، حمل و نقل، کشاورزی، گردشگری، آلودگی هوا و سایر بخش ها همکاری های لازم را با سازمان ها، وزارت خانه ها و ارگان های زیربط داشته باشد.

تامین این اهداف مستلزم امکانات بالقوه از جمله شبکه دیدبانی منسجم، تکمیل و تامین بانکداده و اطلاعات مستدل و قابل اطمینان، ارائه پیش بینی های با کیفیت و اطلاع رسانی به موقع به کاربران می باشد. از این رو اداره کل هواشناسی استان اردبیل (به عنوان زیرمجموعه سازمان هواشناسی کشور) سعی دارد تا با توسعه و تجهیز ایستگاه‌های دیدبانی‌، ایجاد بستر‌های مخابراتی سریع و مطمئن، توسعه و تقویت سامانه‌های پردازشی، تهیه و صدور پیش بینی های دقیق و با کیفیت، ایجاد بستر‌های رسانه‌ای متفاوت مانند: تارنمای اینترنتی، هوانما ، هواگو و بکارگیری بسترهای موجود مانند: اجرای زنده و ضبط شده در صدا و سیما، درج در روزنامه‌ها و انتشار بیانیه و غیره نیاز کاربران خود را در سطوح عمومی و تخصصی برآورده سازد. از این رو می توان از مهمترین وظایف اداره کل هواشناسی استان اردبیل به موارد زیر اشاره نمود:

1- نگهداری، تجهیز و تکمیل شبکه‌های دیدبانی جهت انجام دیدبانی‌های جوی و سایر دیدبانی‌های که به هواشناسی مربوط می‌شود.

2- جمع آوری اطلاعات دیده بانی شده از کلیه ایستگاههای هواشناسی استان بوسیله شبکه ارتباطات  و کنترل کیفیت و مخابره آنها به مرکز کشور از طریق شبکه ارتباطات هواشناسی. 

3- نگهداری، تجهیز و تکمیل سامانه‌های پردازشی جهت پردازش داده‌های هواشناختی و تولید محصولات هواشناسی در کوتاه‌ترین زمان ممکن.

4- نگهداری، تجهیز و تاسیس سامانه‌های مخابراتی جهت تسریع در تبادل داده و اطلاعات هواشناسی در سطح کشور .

5- استاندارد‌سازی دیدبانی‌ها هواشناسی و سایر دیدبانی‌های مرتبط با آن جهت تولید آمار و داده‌های دیدبانی یکسان و قابل اعتماد.

6- تهیه و صدور پیش بینی ها و هشدار های جوی با کیفیت برای کاربران از جمله:

7- اطلاعات هواشناسی مورد نیاز هواپیمایی، نیروی زمینی و نیازهای نظامی و دفاعی استان و کشور.

8- اطلاعات مورد نیاز وزارت جهادکشاورزی و سایر بخشهای خصوصی و دولتی.

9- تهیه اطلاعات مورد نیاز محیط زیست ، ادارات وابسته به وزارت نیرو ، انرژی اتمی و کلیه دستگاهها و شرکتهای ذیربط دولتی و خصوصی در سطح استان.

10- تهیه اطلاعات مورد نیاز برای ارائه به عامه مردم

11- کاربردی کردن هر چه بیشتر خدمات هواشناسی در بخش‌های هوانوردی، حمل و نقل، منابع آب، کشاورزی و سایر فعایت‌های بشری.

12- ترغیب مناسب پژوهش‌‌ها و آموزش‌ها در زمینه‌های مرتبط و ایجاد هماهنگی بین آنها

-13ارزشیابی ، تجزیه و تحلیل و بررسی کلیه اطلاعات جمع آوری شده و تشکیل بانکهای اطلاعاتی لازم

14- توسعه فعالیتهای  آموزش هواشناسی و علوم جو به منظور به روز نمودن دانش و تولید محصولات جدید با آموزش مداوم فن آوریهای جدید و مختلف هواشناسی و علوم جو مبتنی بر آخرین فرضیه های علمی ضمن  برگزاری و تشکیل کلاسهای تخصصی و دوره های کوتاه مدت و بلندمدت .

15- همکاری و مشارکت بادانشگاهها و مراکز علمی و تحقیقاتی و برقراری ارتباط با اساتید و دانش پژوهان هواشناسی و علوم مربوطه .

16- همکاری و مشارکت در اجلاسیه ها و کنفرانسها ی علمی و آموزشی و فنی بین المللی و داخلی .

17- بالا بردن سطح دانش تخصصی نیروی انسانی شاغل در مقاطع مختلف خدمتی از طریق برگزاری دوره های آموزشی و تخصصی مورد لزوم .

18- انجام کارهای پژوهشی مورد نیاز در قالب گرایشهای موجود و توسعه مراکز تحقیقات هواشناسی کاربردی .

19- برنامه نویسی و توسعه نرم افزارهای مورد نیاز

20- بکارگیری وتجزیه وتحلیل کلیه اطلاعات و انجام مطالعات و تحقیقات در زمینه تمامی گرایش های دانش هواشناسی.


تمامی حقوق این سایت متعلق به سازمان هواشناسی کشور و اداره کل هواشناسی استان اردبیل می باشد و اشخاص حقیقی و حقوقی می توانند با ذکر منبع از محتویات آن استفاده نمایند.