;

صفحه نخست

تازه های هواشناسی

اخبار و رویدادهای هواشناسی

 

برگزاری اولین جلسه کارگروه تخصصی بلایای جوی و طوفان در سال 1396

اولین جلسه کارگروه تخصصی بلایای جوی و طوفان در سال جاری ، در روز سه شنبه مورخ 13/4/1396 در سالن کنفرانس اداره کل هواشناسی اردبیل با تلاوت آیاتی از قرآن کریم آغاز شد.

آقای سیاوش محمدی(معاون هواشناسی استان اردبیل و جانشین کارگروه تخصصی بلایای جوی و طوفان) ضمن خوش آمدگویی به حاضرین، با مقدمه ای از نقش این کارگروه برای تصمیم گیری مناسبت تر مسئولین استان خبر دادند.

آقای رسول همتی دبیر کارگروه بلایای جوی و طوفان استان اردبیل به بازخوانی شرح وظایف استانی پرداخته و همچنین مصوبات کارگروه تخصصی بلایای جوی و طوفان در سال 1396 اشاره و بیان داشتند در سال گذشته  شش مصوبه در این کارگروه تصویب، که تنها یک مورد عملیاتی شده است.

آقای افشین اصغری نماینده مدیریت بحران استان با اشاره چهار مرحله مدیریت بحران(پیش بینی و پیشگیری، آمادگی، مقابله، بازسازی و بازتوانی)، نقش این کارگروه را در خصوص پیش بینی مخاطرات جوی مهم و ارزشمند شمردند.

آقای علی فهیمی معاون خبر صداوسیمای استان، برای تجهیز استدیوی خبر سیمای استان به نمایشگرهای لمسی، و راه اندازی خبر هواشناسی خواستار تامین اعتبارات لازم شدند.

در ادامه جلسه آقای رسول همتی دبیر کارگروه، در قالب پاورپوینتی به بررسی تغییرات اقلیمی در استان اردبیل و لزوم بازنگری برنامه های آتی دستگاههای اجرایی استان پرداخته و اظهار داشتند از چندین سال قبل زنگ خطر تغییرات اقلیمی در ایران به صدا درآمده و نهادها و مراکز علمی کشور به شکل‌های جدی‌تری به چاره‌اندیشی در این زمینه پرداخته اند، اما متاسفانه در سطح استان اردبیل به مقوله تغییر اقلیم تاکنون توجه خاصی نشده است و بدیهی است بی توجهی به تغییرات اقلیمی، استان اردبیل را در آینده با رویدادهای جدی مواجه خواهد کرد بطوریکه با تغییر الگوهای تولید، توزیع و مصرف منابع سه گانه آب، غذا و انرژی، چالش مهم دهه‌های پیش‌رو استان خواهد شد.

اعضاء حاضر درجلسه نیز نقطه نظرات کارشناسی خود را در خصوص موارد طرح شده بیان و موارد زیر را تصویب نمودند:

1. مصوب گردید تجهیز استدیوی خبر سیمای استان به نمایشگرهای لمسی و راه اندازی خبر هواشناسی، در شورای هماهنگی مدیریت بحران استانداری اردبیل مطرح گردد.

2. مصوب گردید موضوع بررسی تغییرات اقلیمی رخ داده در استان اردبیل و ضرورت تاب آوری و سازگاری با تغییر اقلیم(Climate change adaptation) در شورای هماهنگی مدیریت بحران استانداری اردبیل توسط اداره کل هواشناسی مطرح گردد.

3. مقرر گردید هماهنگی لازم برای تعیین معیارهای تعطیلی مدارس، بین ادارات کل آموزش و پرورش، مدیریت بحران و هواشناسی استان انجام پذیرد.

                                          

 

 

منبع خبر:

روابط عمومی اداره کل هواشناسی استان اردبیل

جايگاه اينترنتي خبر :

http://www.ardebilmet.ir/to/khbar/1396/1396-04-13(balaya).htm

تاريخ خبر :

 15/ 04 / 1396

تمامی حقوق این سایت متعلق به سازمان هواشناسی کشور و اداره کل هواشناسی استان اردبیل می باشد و اشخاص حقیقی و حقوقی می توانند با ذکر منبع از محتویات آن استفاده نمایند.