;

صفحه نخست

تازه های هواشناسی

اخبار و رویدادهای هواشناسی

 

نشست مشاور وزیر راه و شهرسازی و رئیس سازمان هواشناسی کشور و مسوولان هواشناسی استان اردبیل با رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان اردبیل

به گزارش روابط عمومی سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان اردبیل، در روز پنجشنبه 5 مرداد 1396 مشاور وزیر راه و شهرسازی و رئیس سازمان هواشناسی کشور و مسوولان هواشناسی استان اردبیل با رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان اردبیل دیدار و گفتگو کردند.

در ابتداء جلسه علی دولتی مهر ، مدیرکل هواشناسی استان اردبیل اظهار کرد: ما برای اینکه بتوانیم پیش بینی ها و پایش های جو مناسبی را داشته باشیم ضرورت دارد تا تجهیزات و امکاناتمان در قالب سایت رادار هواشناسی مجهز شود که در این زمینه امیدواریم با راه اندازی سیستم در حال تکمیل این امر میسر شود.
وی با بیان اینکه ما به صورت نقطه ای در حال حاضر در استان اردبیل نمی توانیم وضعیت بارش ها و شرایط جوی را پیش بینی کنیم، افزود: قطعا با راه اندازی سایت رادار هواشناسی در گرمی کارآیی ، اعتماد و اطمینان مردم برای هواشناسی در پیش بینی هوا افزایش خواهد یافت و ما یک کارآیی متفاوتی را در این مجموعه شاهد خواهیم بود.
مدیرکل هواشناسی استان اردبیل با بیان اینکه برای راه اندازی این سایت ما از اعتبارات ملی استفاده کردیم، عنوان کرد: تاکنون برای این سایت 7.5 میلیارد تومان هزینه شده که 6 میلیارد تومان را سازمان هواشناسی از محل اعتبارات ملی پرداخت کرده و یک میلیارد تومان مابقی نیز از محل سفر رئیس جمهور پرداخت شده است و برای تکمیل و راه اندازی آن 1.5 میلیارد تومان اعتبار دیگر نیاز است.
دولتی مهر با اشاره به مشکلات این اداره کل در بحث اعتبارات هزینه ای و تملک دارایی بیان کرد: ما در بحث اعتبارات هزینه ای و تملک دارایی در سال های اخیر وضعیت مناسبی را شاهد نبودیم هرچند که به نسبت سال های گذشته روند تخصیص ها افزایش یافته است که در این زمینه در سال گذشته 250 میلیون تومان اعتبار به هواشناسی استان اردبیل اختصاص یافته بود.
وی تصریح کرد: اعتماد مردم به هواشناسی بیشتر از سال های گذشته ارتقا یافته و این می طلبد که ما با تجهیز سایت و امکاناتمان بتوانیم وضعیت مطلوب تری را در استان ایجاد کرده و رضایت نسبی مردم را فراهم کنیم.

خانم نصری ، مشاور ارشد رئیس سازمان هواشناسی کشور در این نشست اظهار کرد: بخشی از تجهیزات و سایت رادار هواشناسی در سطح کشور فرسوده و از رده خارج شده است که با رایزنی های انجام شده با سازمان مدیریت و برنامه ریزی تلاش بر این است تا با تامین اعتبار ضروری و با فوریت بتوانیم بخشی از این ضعف و نقص را برطرف کنیم.
وی با بیان اینکه سرعت پیش بینی هواشناسی در سطح دنیا ارتقا یافته به طوری که در هر سه دقیقه برای یک کیلومتر یک پیش بینی با 90 درصد صحت انجام می شود، گفت: ما همچنان از این سرعت پیشرفت در سطح دنیا عقب هستیم چرا که به اندازه کافی زیرساخت های هواشناسی در کشورمان فراهم نشده و باید تمام دولتمردان توجه جدی به حوزه هواشناسی داشته باشند.
مشاور وزیر راه و شهرسازی و رئیس سازمان هواشناسی کشور با بیان اینکه در سال های اخیر با توجه ویژه دولتمردان و سازمان برنامه و بودجه تا حدی این ضعف و کاستی برطرف شده است، گفت: در استان اردبیل با توجه به اینکه در حوزه کشاورزی و گردشگری محور و اساس توسعه طراحی شده است ضرورت دارد هدف گذاری ها به سمت توسعه هواشناسی کشاورزی و گردشگری باشد تا امکان ارائه اطلاعات دقیق هواشناسی در این حوزه فراهم آید.
نصری با بیان اینکه در استان اردبیل انتظار می رود مسوولان در کارگروه های تخصصی و شورای برنامه ریزی حمایت جدی و واقعی را از حوزه هواشناسی داشته باشند، افزود: هر چند استان اردبیل استان بی ماجرا در حوزه هواشناسی است اما ضرورت دارد در کنار توجه به حوزه آب و محیط زیست، هواشناسی نیز به عنوان یک امر واجب و ضرورت تام مورد حمایت و توجه قرار گیرد.
وی با بیان اینکه در سازمان مدیریت و برنامه ریزی با دفاع همه جانبه از وضعیت حوزه هواشناسی سعی بر این است تا اعتبار لازم و نقدی برای خرید تجهیزات و امکانات از خارج از کشور تامین شود، افزود: باید سامانه های تخصصی هواشناسی همچون تهک در حوزه های کشاورزی، گردشگری حتی صنعت راه اندازی شود  تا بتوانیم بخشی از پیش بینی های دقیقی را در کشور شاهد باشیم.
مشاور معاون وزیر راه و شهرسازی و رئیس سازمان هواشناسی کشور وظیفه ذاتی هواشناسی را پیش بینی اعلام کرد و گفت: ما در این پیش بینی باید به سمت خرید تجهیزات و سنجش دقیق و هشدارهای سریع باشیم که در این زمینه انتظار می رود همه ساله اعتبارات در این حوزه ارتقا یافته  و امکان یک توسعه همه جانبه فراهم آید.

داود شایقی ، رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان اردبیل در نشست با مشاور وزیر راه و شهرسازی اظهار کرد: در چند سال اخیر همواره سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان سعی کرده است تا از دستگاه هایی همچون هواشناسی در تکمیل و تجهیز امکانات و همچنین افزایش مسایل رفاهی کارکنان دید حمایتی را انجام دهد که در این باب اقدامات خوبی نیز در چند سال اخیر انجام شده است.
وی با بیان اینکه برای تعمیر و تجهیز ادارات تا سقف 50 میلیون تومان اعتبار در نظر گرفتیم گفت: برای هواشناسی با توجه به مطالبات متعدد این سقف اعتبار را تا 100 میلیون تومان افزایش دادیم و امیدواریم با تخصیص این اعتبار بخشی از مشکلات این اداره کل برطرف شود.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان با بیان اینکه در توسعه همه جانبه استان اردبیل و تقویت رویکرد آمایش سرزمینی و توسعه منطقه ای نقش هواشناسی یک نقش اساسی است، افزود: قطعا ما نیز در حد وسع و توان سعی می کنیم از این مجموعه و کارکنان آن که حقوق و مزایای کمتری نسبت به برخی ادارات دریافت می کنند انجام دهیم تا متناسب با شرایط کاری آنها دید حمایتی در این مجموعه نیز برقرار باشد.
شایقی با بیان اینکه سقف اضافه کار و رفاهی کارکنان در استان اردبیل مشخص شده و ما جزو 10 استان اول کشور در این پرداختی ها هستیم، عنوان کرد: ما سعی کردیم در استخدام 14 نفر از نیروها در مجموعه هواشناسی نیز موفقیت های لازم را بگیریم و در سال های اخیر با این جذب نیرو بخشی از مشکلات و چارت اداری اداره کل هواشناسی استان اردبیل برطرف شده است.
وی با بیان اینکه در استان اردبیل ما به دور از همه حواشی سعی می کنیم در بالاترین سطح حمایت های خود را از دستگاه ها ، سازمان ها و نهادها انجام دهیم، افزود: قطعا یکی از اداراتی که همواره مورد حمایت جدی قرار گرفته هواشناسی استان است که در کنار 85 دستگاه و نهاد دیگر سعی می کنیم در حد وسع و توان به این مجموعه کمک کرده تا با راه اندازی رادار و سایر تجهیزات مورد نیاز برای پیش بینی هوا بتوانیم در عرصه خدمت رسانی به مردم این مجموعه ها را کمک کنیم.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان اردبیل تصریح کرد: برای تکمیل رادار هواشناسی در حال تجهیز در منطقه گرمی به حد وسع و توان به صورت استانی کمک هایی به این مجموعه انجام شده و سعی بر این است تا این سایت به سرعت تکمیل و راه اندازی شود.

http://www.ardabilmpo.ir/index.aspx?fkeyid=&siteid=1&pageid=127&newsview=554

 

منبع خبر:

روابط عمومی اداره کل هواشناسی استان اردبیل

جايگاه اينترنتي خبر :

http://www.ardebilmet.ir/to/khbar/1396/1396-05-05(moshaver).htm

تاريخ خبر :

 12/ 05 / 1396

تمامی حقوق این سایت متعلق به سازمان هواشناسی کشور و اداره کل هواشناسی استان اردبیل می باشد و اشخاص حقیقی و حقوقی می توانند با ذکر منبع از محتویات آن استفاده نمایند.