;

صفحه نخست

تازه های هواشناسی

اخبار و رویدادهای هواشناسی

 
اولین نشست رؤسای گروه های پیش بینی و تحقیقات هواشناسی کاربردی  ۹ استان شمال و شمال غرب کشور

به گزارش روابط عمومی اداره کل هواشناسی استان قزوین : اولین نشست روسای پیش بینی و تحقیقات هواشناسی کاربردی با حضور روسای ۹ استان شمال و شمال غرب کشور ( گیلان ، گلستان ،آذربایجان شرقی ، آذربایجان غربی ، اردبیل ، البرز، زنجان  ، مازندران و قزوین ) در روز دوشنبه 9 مرداد 1396 در هواشناسی قزوین برگزار گردید.

به گزارش روابط عمومی هواشناسی استان قزوین، جلسه با تلاوت آیاتی چند از قران کریم آغاز و در ادامه آقای آرش بهاروند ضمن گرامیداشت مقدم مهمانان محترم، به اختصار مطالبی در خصوص وضعیت اقلیمی و آب و هوایی,موقعیت جغرافیایی، اماکن دیدنی و گردشگری استان قزوین ارائه کردند.

در ادامه آقای شجاعی از گیلان چرایی نشست رؤسای ستادی و مدیران استانهای همجوار را به اشتراک گذاشتن  علوم و دانش های مختلف فنی، تجربی، انسانی  و حتی هنری بیان کرد . شجاعی افزود: که نتیجه تعامل مطلوب و کار سیستماتیک  شامل: به اشتراک گذاردن تجربیات، جلوگیری از کارهای موازی، اطلاع رسانی پدیده های جوی مشترک و راهنمایی برای چگونگی استفاده حداکثری از ظرفیتهای موجود در بخشنامه های دولت، وزارتخانه و سازمان هواشناسی ، اطلاع رسانی در خصوص برنامه ریزی کوتاه مدت ،بلند مدت و غیره .... .

در ادامه آقای احد وظیفه مدیر کل پیش بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی کشور نیز از نشست مذکور استقبال کرد و گفت امیدوار است با چنین نشستهایی و استفاده از تجربیات و نظرات و توانایی علمی افراد بتوان چالش های موجود در پیش بینی  ایجاد وحدت رویه و هماهنگی بیشتر در خصوص تهیه بولتن های پیش بینی و بازنگری معیارها و دستورالعمل نحوه ی صدور هشدار های جوی و راه کارهای ارائه حال بینی(Now casting) با توجه به امکانات موجود همچنین ظرفیت سازی، ارتقاء مهارت و آموزش های ضمن خدمت و ارزیابی مهارت کارشناسان پیش بینی در سازمان و ادارات اقدام کرد . 

    در ادامه خانم فرح محمدی مدیر توسعه کاربردهای هواشناسی سازمان هواشناسی کشور نیز گفت به دلیل عدم اطلاع از سمت و سوی تحقیقات در سطح بین الملل نمی توانیم متقاضی دریافت اطلاعات باشیم. در سطح کشور شناختی از ظرفیت های پژوهشی دستگاهها وجود ندارد. ماحصل این نشست تهیه اطلس مخاطرات جوی برای شمال و شمالغرب کشور وایجاد بانک اطلاعاتی مشترک پروژه ها و گزارشات انجام شده برای ۹ استان همجوار میباشد.

در قسمت دوم نشست مذکور، جلسات به صورت اختصاصی در دو گروه پیش بینی و تحقیقات هواشناسی کاربردی در سالن های مجزا برگزار گردید.

به گزارش روابط عمومی اداره کل هواشناسی استان اردبیل، در این نشست آقای قاسم هژبرپور، سرپرست گروه تحقیقات هواشناسی کاربردی و آقای رسول همتی، رییس گروه پیش بینی و پیش آگاهی های جوی حضور داشتند.

                                         

 

منبع خبر:

روابط عمومی اداره کل هواشناسی استان اردبیل

جايگاه اينترنتي خبر :

http://www.ardebilmet.ir/to/khbar/1396/1396-05-09(neshast).htm

تاريخ خبر :

 12/ 05 / 1396

تمامی حقوق این سایت متعلق به سازمان هواشناسی کشور و اداره کل هواشناسی استان اردبیل می باشد و اشخاص حقیقی و حقوقی می توانند با ذکر منبع از محتویات آن استفاده نمایند.