;

صفحه نخست

تازه های هواشناسی

اخبار و رویدادهای هواشناسی

 

 صورتجلسه کارگروه بلایای جوی و طوفان استان اردیبل

با موضوع تشکیل اولین جلسه فوری "هوا – راه" در سال جاری

با توجه به پیش بینی ورود سامانه جوی ناپایدار به منطقه، دومین جلسه کارگروه بلایای جوی و طوفان استان اردبیل با فوریت اولین جلسه دیسکاشن "هوا_راه" با حضور مدیران و نمایندگان محترم دستگاههای عضو راس ساعت 12:30 در روز دوشنبه مورخ 10/7/1396  در اداره کل هواشناسی استان اردبیل برگزار گردید.

آقای سیاوش محمدی، معاون هواشناسی استان اردبیل ضمن خیر مقدم به اعضاء حاضر و تسلیت ایام سوگواری ماه محرم، به تشریح نحوه اطلاع رسانی روزهای مخاطره آمیز جوی از طریق این کارگروه اشاره و خواستار اهتمام اعضاء برای اطلاعی رسانی بهنگام و گسترده در سطح استان شدند.

 آقای رسول همتی رئیس گروه پیش بینی و صدور پیش آگاهی های جوی و دبیر کارگروه بلایای جوی و طوفان استان اردبیل با ارائــه نقشه های پیشیابی هواشناسی به تشریح زمان، مکان و شدت بارش، سرعت باد و تغییرات دمائی در سطح استان پرداخته و به اخطاریه هواشناسی صادر شده اشاره نمودند:

«از امروز (دوشنبه 10 مهر96) تا روز پنجشنبه (13 مهر96) شاهد ریزش هوای سرد توام با وزش باد تند تا شدید(گاهی با سرعت 72 کیلومتربرساعت) در بیشتر مناطق استان خواهیم بود. از عصر امروز تا ظهر روز پنجشنبه (بویژه در صبح روز پنجشنبه 13 مهر 96) کاهش دمای هوا در سطح استان کاملاً محسوس بوده و بین 15 تا 22 درجه سلسیوس کاهش خواهد داشت. بارش باران نیز از امروز (دوشنبه 10 مهر96) در مناطق شمالی آغاز و بتدریج به تمامی مناطق استان گسترش خواهد یافت، بطوریکه اوج بارش در بعدازظهر چهارشنبه تا صبح روز پنجشنبه پیش بینی می شود. طی این مدت مه آلود شدن آسمان باعث کاهش دید در بیشتر مناطق کوهستانی استان شده و همچنین بارش برف در مناطق کوهستانی، ارتفاعات و گردنه­های استان (از جمله گردنه اسالم و صائین) انتظار می رود. این سامانه تا بعدازظهر روز پنجشنبه در استان فعال خواهد بود. با توجه به گستردگی بارندگی ها، آب گرفتگی معابر و سیلابی شدن برخی مسیل ها و رودخانه های استان دور از انتظار نیست».

آقای محرم عدلی، مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان نیز اعلام داشتند اطلاع رسانی لازم به بهره برداران کشاورزی اعم از باغداران، زارعین، گلخانه داران، مرغداری ها، دامداری ها، پرورش ماهی و زنبور عسل برای تنظیم شرایط دمایی، بازدید ضدیخ ماشین آلات کشاورزی و یا تخلیه آب رادیاتور و آب داخل پمپ چاههای آب و تسریع و تعجیل در برداشت میوه درختان و محصولات زراعی انجام خواهد شد.

آقای حسین قدیمی، معاون بهره برداری و دیسپاچینگ شرکت توزیع برق اردبیل از آمادگی شرکت توزیع برق استان برای مقابله با قطع احتمالی برق و کنترل خطوط انتقالی در سطح استان خبر دادند.

آقای رضا غفاری، مدیر مطالعات پایه منابع آب شرکت آب منطقه ای استان اردبیل با تشکر ویژه از برگزاری جلسه فوری "هوا_راه" و با توجه به پیش بینی هواشناسی استان مبنی بر کانون بارش در منطقه موران گرمی از اعلام آمادگی اکیپ های این شرکت در حوزه های آبریز و رودخانه های استان خبر دادند.

آقای جعفر عظیمی، کارشناس مدیریت بحران، اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان اردبیل از آمادگی اکیپ راهداری این اداره کل در جاده های مواصلاتی استان بویژه گردنه های الماس، صائین و حیران خبر دادند.

جناب سرهنگ سید صحبت فتاحی، رئیس پلیس راه استان ضمن تشکر و قدردانی از اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان اردبیل در راستای فعالیت شبانه­روزی در جاده های مواصلاتی استان، خواستار تامین نمک و ماسه لازم در مناطق کوهستانی استان بویژه در گردنه الماس طی روزهای آینده شدند. ایشان با تاکید، از مدیریت محترم بحران استان خواستار تهیه یک جرثقیل سنگین برای استقرار دائم در سطح استان برای امداد احتمالی به سوانح رانندگی جاده ای بویژه در راه مواصلاتی سرچم – اردبیل شدند.

آقای مهندس مسعود امامی یگانه، مدیرکل مدیریت بحران استانداری در ابتدای سخنان خود به اهمیت برگزاری چنین جلسه اضطراری در روزهایی که هواشناسی احتمال مخاطره بودن جو را صادر می نماید، اشاره و در ادامه جلسه، هماهنگی دستگاه های اجرایی را خواستار و بیان کردند؛ پیرو اطلاعیه هواشناسی استان به همه فرمانداران و دستگاه های امدادی و خدماتی اعم از راهداری ، پلیس راه ، هلال احمر ، شرکت گاز ، برق و آب و ... اعلام شده است از آمادگی لازم برخوردار بوده و با حداکثر امکانات و تجهیزات، در صورت نیاز به هموطنان عزیز خدمات مطلوب ارائه نمایند. ایشان به مدیران دستگاههای اجرائی درگیر با شرایط مخاطره آمیز جوی توصیه نمودند ضمن شرکت مستمر در این جلسات، در اسرع وقت اقدامات پیشگیرانه را در حوزه کاری خود اعمال دارند. امامی در ادامه بیان داشتند؛ تصمیمات این جلسه در مورد وضعيت جاده­ها براي تسهيل در امر ترابري جادهها و فرودگاه اردبیل همچنیــن برنامه­ریزی توسط مدیریت خدمات شهری باعث كاهش خسارات احتمالي و نيز آسايش شهروندان و مسافرين خواهد شد.

در ادامه جلسه اعضای حاضر یک مصوبه را تصویب و نسبت به برگزاری جلسات در زمان شرایط مخاطره آمیز جوی اشاره و اطلاع رسانی از وضعیت جوی برای آمادگی لازم در نحوه خدمت رسانی تاکید و توصیه های کارشناسی ذیل را صادر نمودند:

1-  مصوب گردید اداره کل راهداری و حمل­و­نقل جاده­ای استان اردبیل با همکاری مدیریت بحران استانداری نسبت به تهیه و یا خرید جرثقیل سنگین برای راهداری استان اقدامات لازم را بعمل آورند.

2-  توصیه پلیس راه به رانندگان جهت احتیاط در تردد در جاده های کوهستانی استان(بویژه در گردنه الماس) و تجهیز خودروها شامل همراه داشتن زنجیرچرخ، اطمینان از سلامت تجهیزات شامل برف پاک كن، ضدیخ رادیاتور و امکانات تکمیلی مانند تجهیز چراغهای مه شکن.

3-  اعلام آماده باش راهداری های استان براي آماده سازی تجهیزات برف زدایی و برف روبی در جاده ها و کنترل ذخیـــره بسته های نمک ماسه در انبارها و نهاده ها در سطح راههای استان.

4-     اعلام آمادگی شرکت توزیع برق استان برای مقابله با قطع احتمالی برق.

5-  توصیه های سازمان جهاد کشاورزی جهت تمهیدات لازم برای جلوگیری از خسارت در گلخانه ها، مرغداری ها و سایر واحدهای حساس به سرما و بازدید ضدیخ رادیاتور وسائط نقلیه عمومی و ماشین آلات کشاورزی جهت جلوگیری از خسارت یخبندان و اطلاع رسانی بموقع آن.

  حاضرین در دومین صورتجلسه کارگروه بلایای جوی و طوفان

و اولین دیسکاشن"هوا راه"

 

منبع خبر:

روابط عمومی اداره کل هواشناسی استان اردبیل

جايگاه اينترنتي خبر :

http://www.ardebilmet.ir/to/khbar/1396/1396-07-10(hava-rah).htm

تاريخ خبر :

 11/ 07 / 1396

تمامی حقوق این سایت متعلق به سازمان هواشناسی کشور و اداره کل هواشناسی استان اردبیل می باشد و اشخاص حقیقی و حقوقی می توانند با ذکر منبع از محتویات آن استفاده نمایند.