;

صفحه نخست

تازه های هواشناسی

اخبار و رویدادهای هواشناسی

 

برگزاری کارگاه آموزشی "لزوم ایجاد سامانه های هشدار سریع(سیل، طوفان، تگرگ و ...)

به گزارش روابط عمومی اداره کل هواشناسی استان اردبیل، کارگاه آموزشی "لزوم ایجاد سامانه های هشدار سریع(سیل، طوفان، تگرگ و ...)"  در روز پنجشنبه مورخه 27/7/1396 در محل کنفرانس اداره کل هواشناسی اردبیل با تلاوت آیاتی از قرآن کریم، سرود ملی ایران، کلیپی با موضوع بلایای جوی و اقلیمی رخ داده در استان با حضور معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری و تنی چند از مدیران دستگاههای اجرایی استان اردبیل آغاز شد.

آقای علی دولتی مهر(مدیرکل هواشناسی استان اردبیل و رئیس کارگروه تخصصی بلایای جوی و طوفان) ضمن خوش آمدگویی به حاضرین، در سخنرانی خود با مقدمه ای از نقش هواشناسی برای تصمیم گیری مناسبت تر مسئولین استان، با اشاره چهار مرحله مدیریت بحران(پیش بینی و پیشگیری، آمادگی، مقابله، بازسازی و بازتوانی)، نقش این کارگروه را در خصوص پیش بینی مخاطرات جوی مهم و ارزشمند شمردند.

ایشان در ادامه سخنرانی خود به پیشرفت فیزیکی مناسب (75 درصد) رادار اردبیل که در منطقه شوندرسی گرمی اشاره نموده و بیان داشتند در صورت تامین اعتبار درخواستی پروژه رادار اردبیل در هفته دولت سال 1397 به بهرداری خواهد رسید.

در ادامه کارگاه مقاله " سامانه های هشدار سریع(سیل، طوفان، تگرگ و ...)" توسط آقای رسول همتی رئیس گروه پیش بینی و دبیر کارگروه بلایای جوی و طوفان استان اردبیل ارائه گردید.

دومین مقاله توسط آقای شهرام کوثری مهر با عنوان " مدیریت بحران و توصیه های تخصصی هواشناسی در مقابله با بلایای طبیعی" ارائه گردید.

سخنران بعدی جلسه آقای جعفر فهیمی معاون محترم هماهنگی امور عمرانی استانداری اردبیل بودند. ایشان ضمن تشکر از برپائی این کارگاه که بصورت تخصصی به مسئله هشدار در مدیریت بحران پرداخته شد، عنوان کردند آب و هوا (اقلیم) در حال تغییر است و پژوهشگران استانی باید به این تغییر اقلیم نگاه خاصی داشته و نیاز است آب و هوای استان دقیقاً مورد پایش قرار گیرد. ایشان با تبیین و تعریف هشدار از دیدگاه مردم و کارشناسان بیان داشتند تولید داده مهمترین کار در مسئله هشدار است و برای تولید داده باید هزینه کرد از طرفی برای تحلیل داده ها باید اقدام به سرمایه گذاری و تربیت نیروی انسانی کرد.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری اردبیل در ادامه سخنرانی خود بیان داشتند آمادگیها نسبــــی است و نمی شود همیشه کل دستگاههای همکار در مدیریت بحران را آماده باش نگه داشت و یکی از مهمترین جنبه های مدیریت بحران هشدار به مردم در خصوص تهدیدها است. اما باید در نظر داشت ارزش حفظ جان مردم از هزینه های مربوط به خریداری، راه اندازی و نگهداری سیستم های هشدار دهنده مهمتر است از این رو نیاز است دستگاههای مربوط نسبت به تجهیز و ادوات لازم اقدام نمایند.

در پایان جلسه از آقای جعفر عظیمی کارشناس محترم مدیریت بحران اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان اردبیل به پاس عملکرد پاسخگو ایشان در اطلاع رسانی وضعیت جاده های مواصلاتی استان تقدیر بعمل آمد.

 

منبع خبر:

روابط عمومی اداره کل هواشناسی استان اردبیل

جايگاه اينترنتي خبر :

http://www.ardebilmet.ir/to/khbar/1396/1396-07-27(balaya-kargah).htm

تاريخ خبر :

 30/ 07 / 1396

تمامی حقوق این سایت متعلق به سازمان هواشناسی کشور و اداره کل هواشناسی استان اردبیل می باشد و اشخاص حقیقی و حقوقی می توانند با ذکر منبع از محتویات آن استفاده نمایند.