;

صفحه نخست

تازه های هواشناسی

اخبار و رویدادهای هواشناسی

 

برگزاری جلسه بررسی لزوم ایجاد سامانه هشدار سیل در استان اردبیل

به گزارش روابط عمومی هواشناسی اردبیل، جلسه کارشناسی "بررسی لزوم ایجاد سامانه هشدار سیل در استان اردبیل" طبق برنامه در روز سه­شنبه مورخه 23/8/1396 در محل کنفرانس اداره کل هواشناسی اردبیل با تلاوت آیاتی از قرآن کریم با حضور معاونان و کارشناسان ادارات کل مدیریت بحران، منابع طبیعی و آبخیزی داری، هواشناسی و شرکت آب منطقه ای آغاز شد.

آقای سیاوش محمدی(معاون فنی هواشناسی استان اردبیل و جانشین رئیس کارگروه تخصصی بلایای جوی و طوفان) ضمن خوش آمدگویی به حاضرین، دلیل تشکیل این جلسه کارشناسی را مصوبات کارگـــروه ها و کارگاه های تخصصی طی چند سال اخیر به شرح ذیل بیان نمودند:

- اولین مصوبه کنترل سیلاب در تاریخ 1 مرداد 1388 در جلسه مشترک بین هواشناسی و شرکــــت آب منطقه ای که مقرر گردید اعتبار لازم برای راه اندازی سیستم هشدار سیل در سفر ریاست محترم جمهوری به استانداری منعکس گردد.

- مصوبه صورتجلسه کارگروه سیل و مخاطرات رودخانه ها به تاریخ 20 مهر 1392 مبنی بر برگزاری جلسه تخصصی در خصوص بررسی سیستم هشدار سیل در استانداری با حضور هواشناسی، دانشگاه و شرکت آب منطقه ای.

- مصوبه شورای هماهنگی مدیریت بحران استان به تاریخ 12 تیر 1396 مبنی براین که در راستای ایجاد سامانه هشدار سیل، مقرر گردید اداره کل هواشناسی نسبت به دعوت کارشناسان مطلع و ذیربط، امکانسنجی و عملیاتی نمودن آن در سطح استان با توجه به تجربه اقدامات انجام یافته در برخی از استان ها اقدام نماید.

- مصوبه کارگاه آموزشی "لزوم ایجاد سامانه های هشدار سریع(سیل، طوفان، تگرگ و...)" به تاریخ 8 آبان 1396، که مقرر گردید در راستای ایجاد سامانه هشدار سیل جلسات کارشناسی تخصصی بین شرکت آب منطقه ای و اداره کل هواشناسی استان اردبیل بصورت ماهیانه برگزار گردد.

در ادامه سخنرانی، آقای محمدی توضیحاتی در خصوص سامانه هشدار سریع هواشناسی ارائه نمودند.

دومین سخنران آقای رسول همتی رئیس گروه پیش بینی و دبیر کارگروه بلایای جوی و طوفان استان اردبیل بودند که شرح کاملی از تاریخچه سامانه های هشدار سیل، ضرورت استان جهت تجهیز به این سامانه و چالش های موجود را ارائه نمودند.

آقای ابراهیم زاده(معاون آبخیزداری منابع طبیعی و آبخیزداری استان) به روش های کنترل سیــلاب به روش سازه ای و غیرسازی توضیحاتی ارائه و برای مناطق فاقد سد استان لزوم ایجاد سامانه هشدار سیل را ضروری دانستند.

آقای اصغری(کارشناس مسئول مدیریت بحران استانداری) در سخنرانی خود بیان داشتند یکی از مهمتـــرین جنبه های مدیریت بحران هشدار به مردم در خصوص تهدیدها است. اما باید در نظر داشت ارزش حفظ جان مردم از هزینه های مربوط به خریداری، راه اندازی و نگهداری سیستم های هشدار دهنده مهمتر است از این رو نیاز است با نگاه کارشناسی و دقیق نسبت به تجهیز و ادوات لازم در زمینه ایجاد سامانه هشدار سیل اقدام نمود.

آقای غفاری(مدیر مطالعات پایه منابع آب شرکت آب منطقه ای) با بیان اینکه نیاز به مطالعات دقیق و استفاده از تجربیات سایر استان ها در خصوص راه اندازی این سامانه ضروری است خواستار برنامه زمان بندی مشخص و فراخوان امکانسنجی این پروژه توسط دانشگاه ها و مراکز عالی کشور شدند.

در ادامه جلسه آقایان حسین پور(مدیر دفتر مهندسی رودخانه های شرکت آب منطقه ای)، خیاط رستمی(رئیس گروه تحقیقات شرکت آب منطقه ای)، دیندار(رئیس گروه آب های سطحی شرکت آب منطقه ای)، قانع مقدم(رئیس اداره مطالعات و مهندسی منابع طبیعی) و خدایی(کارشناس منابع طبیعی و آبخیزداری) نقطه نظرات و پیشنهادات خود را در زمینه سامانه هشدار سیل بیان نمودند.

مصوبات جلسه:

1- جهت پایش و راه اندازی سامانه هشدار سیل در استان ، نیاز است بسترهای اولیه توسط دستگاههای ذیربط بشرح ذیل آماده گردد:

الف) ارتقاء ایستگاههای معمولی بارانسنجی هواشناسی به ایستگاههای خودکار.

ب) تامین اعتبار لازم جهت راه اندازی رادار هواشناسی اردبیل.

ج) راه اندازی گیرنده تصاویر ماهواره ای در هواشناسی استان اردبیل.

بدیهی موارد ذکر شده بعنوان الزام اولیه جهت پیاده سازی زیر سامانه جامع هشدار سیل بوده و پس از تحقق موارد فوق، اجرای سایر مراحل سامانه هشدار سیل متعاقباً قابلیت پیشبرد خواهد داشت.

2- جلسه دوم کارشناسی با حضور کلیه اعضاء و ارائه مستندات کافی در آذر ماه 1396 برگزار گردد.

 

 

منبع خبر:

روابط عمومی اداره کل هواشناسی استان اردبیل

جايگاه اينترنتي خبر :

http://www.ardebilmet.ir/to/khbar/1396/1396-08-23(warning).htm

تاريخ خبر :

24/ 08 / 1396

تمامی حقوق این سایت متعلق به سازمان هواشناسی کشور و اداره کل هواشناسی استان اردبیل می باشد و اشخاص حقیقی و حقوقی می توانند با ذکر منبع از محتویات آن استفاده نمایند.