;

صفحه نخست

تازه های هواشناسی

اخبار و رویدادهای هواشناسی

 

جلسه اضطراری کمیته "هوا_راه" استان اردبیل

به گزارش روابط عمومی هواشناسی استان اردبیل؛ با توجه کاهش محسوس دما (14 تا 18 درجه سلسیوس) و پیش بینی بارش برف و کولاک و کاهش دید در بیشتر مناطق استان در اواخر هفته جاری، دومین جلسه اضطراری "هوا – راه" در قالب کارگروه بلایای جوی و طوفان استان اردبیل ، راس ساعت 12:30  در سه شنبه مورخ 14/9/1396 با حضور اعضاء شورای هماهنگی مدیریت بحران استان در اداره کل هواشناسی استان برگزارگردید.

علی دولتی مهر، مدیرکل هواشناسی و رییس کارگروه بلای جوی و طوفان استان اردبیل  بیان داشتند تصمیمات این جلسه در مورد وضعيت جاده­ها براي تسهيل در امر ترابري جاده­ها و فرودگاه اردبیل همچنیــن برنامه­ریزی توسط مدیریت خدمات شهری باعث كاهش خسارات احتمالي و نيز آسايش شهروندان و مسافرين خواهدشد.

آقای رسول همتی رئیس گروه پیش بینی و صدور پیش آگاهی های جوی و دبیر کارگروه بلایای جوی و طوفان استان اردبیل با ارائــه نقشه های هواشناسی و تصاویر ماهواره به تشریح زمان  رخداد بارش برف در سطح استان پرداخته و به اطلاعیه هواشناسی صادر شده اشاره نمودند:

آسمان شهرستان های پارس آباد، بیله سوار و مناطقی از شهرستان های گرمی و مشگین شهر از بعدازظهر روز چهارشنبه بتدریج ابری با آغاز بارش باران

آغاز بارش برف در مناطق مرکزی و جنوبی استان اردبیل از اواخر روز چهارشنبه

تداوم بارش برف تا اوایل صبح روز جمعه(17 آذر 1396)

حجم بارش برف قابل انتظار(با احتمال رخداد 75 درصد) در مناطق مرکزی و جنوبی استان: در ارتفاعات 15 تا 20 سانتیمتر، مناطق کوهستانی 10 تا 15 و در مناطق شهری 2 تا 6 سانتیمتر

کاهش دما بین 12 الی 15 درجه سلسیوس طی روزهای پنجشنبه تا صبح شنبه هفته آینده نسبت به امروز(سه شنبه 14 آذر).

در ادامه جلسه اعضای حاضر نسبت به برگزاری جلسات در زمان شرایط مخاطره آمیز جوی اشاره و اطلاع رسانی از وضعیت جوی برای آمادگی لازم در نحوه خدمت رسانی تاکید و توصیه های کارشناسی ذیل را صادر نمودند:

1-  توصیه پلیس راه به رانندگان جهت اجتناب از تردد در جاده های کوهستانی استان(بویژه در گردنه الماس) و تجهیز خودروها شامل همراه داشتن زنجیرچرخ، اطمینان از سلامت تجهیزات شامل برف پاک كن، ضدیخ رادیاتور و امکانات تکمیلی مانند تجهیز چراغهای مه شکن.

2-  اعلام آماده باش راهداری های استان براي آماده سازی تجهیزات برف زدایی و برف روبی در جاده ها و کنترل ذخیـــره بسته های نمک - ماسه در انبارها و نهاده ها در سطح راه های استان.

3-     اعلام آمادگی شهرداری های استان جهت تجهیزات برف روبی یا برف زدایی در معابر عمومی.

4-     اعلام آمادگی شرکت توزیع برق استان برای مقابله با قطع احتمالی برق براثرسنگینی برف روی خطوط انتقالی.

5-  توصیه شرکت آب و فاضلاب استان برای آمادگی عموم جهت حفاظت در بخش پیشگیری از یخزدگی لوله های آب و مخازن آب در معرض هوا.

6-  توصیه های سازمان جهاد کشاورزی جهت تمهیدات لازم برای جلوگیری از خسارت در گلخانه ها، مرغداری ها و سایر واحدهای حساس به سرما و بازدید ضدیخ رادیاتور وسائط نقلیه عمومی و ماشین آلات کشاورزی جهت جلوگیری از خسارت یخبندان.

7-  توصیه شرکت گاز استان برای پیشگیری از اتلاف گرما در ساختمانهای مسکونی و اداری و مدیریت توزیـــع حامل های انرژی بویژه صرف جوئی در مصرف گاز شهری بدلیل افت فشار گاز.

 

 

منبع خبر:

روابط عمومی اداره کل هواشناسی استان اردبیل

جايگاه اينترنتي خبر :

http://www.ardebilmet.ir/to/khbar/1396/1396-09-14(hava-rah).htm

تاريخ خبر :

18/ 09 / 1396

تمامی حقوق این سایت متعلق به سازمان هواشناسی کشور و اداره کل هواشناسی استان اردبیل می باشد و اشخاص حقیقی و حقوقی می توانند با ذکر منبع از محتویات آن استفاده نمایند.