;

صفحه نخست

تازه های هواشناسی

اخبار و رویدادهای هواشناسی

 

جلسه اضطراری کمیته "هوا_راه" استان اردبیل

به گزارش روابط عمومی هواشناسی استان اردبیل؛ با توجه کاهش محسوس دما و پیش بینی بارش برف و کولاک و کاهش دید در سطح مناطق استان ، سومین جلسه اضطراری "هوا – راه" در قالب کارگروه بلایای جوی و طوفان استان اردبیل ، راس ساعت 10:00  در یکشنبه مورخ 24/10/1396 با حضور آقای امامی یگانه مدیرکل محترم مدیریت بحران استانداری و اعضاء شورای هماهنگی مدیریت بحران استان اردبیل در اداره کل هواشناسی استان برگزارگردید.

علی دولتی مهر، مدیرکل هواشناسی و رییس کارگروه بلای جوی و طوفان استان اردبیل  در ابتداء جلسه به میزان بارش کشور و استان اردبیل اشاره و از کاهش شدید بارندگی در سال زراعی جاری نسبت به سال گذشته و دوره آماری در غالب مناطق کشور خبر دادند.

آقای رسول همتی رئیس گروه پیش بینی و صدور پیش آگاهی های جوی و دبیر کارگروه بلایای جوی و طوفان استان اردبیل با ارائــه نقشه های هواشناسی و تصاویر ماهواره به تشریح زمان  رخداد بارش برف در سطح استان پرداخته و به اطلاعیه هواشناسی صادر شده اشاره نمودند:

بارش باران در روز یکشنبه در نواحی منتهی به استان گیلان و شمال استان اردبیل بصورت پراکنده رخ خواهد داد. سامانه اصلی از شب در منطقه فعال شده و بارش برف از نیمه شب در مناطق مختلف استان آغاز و در بامداد روز دوشنبه در سطح استان گسترده خواهد شد.ارتفاع برف برای مناطق کوهستانی استان 15 تا 20 سانتیمتر و برای مناطق شهری 3 تا 10 سانتیمتر پیش بینی شده است.اوج فعالیت این سامانه در قبل از ظهر روز دوشنبه بوده و از بعدازظهر و عصر دوشنبه از شدت بارش برف کاسته خواهد شد.برای روز سه شنبه بارش در مناطقی از استان بصورت پراکنده پیش بینی شده است.

آقای مسعود امامی یگانه مدیرکل مدیریت بحران استانداری نیز در سخنرانی خود بیان داشتند تصمیمات این جلسه در مورد وضعيت جاده ها براي تسهيل در امر ترابري جاده ها و فرودگاه اردبیل همچنیــن برنامه ریزی توسط مدیریت خدمات شهری باعث كاهش خسارات احتمالي و نيز آسايش شهروندان و مسافرين خواهدشد.

در ادامه جلسه اعضای حاضر نسبت به برگزاری جلسات در زمان شرایط مخاطره آمیز جوی اشاره و اطلاع رسانی از وضعیت جوی برای آمادگی لازم در نحوه خدمت رسانی تاکید و توصیه های کارشناسی ذیل را صادر نمودند:

1-  توصیه پلیس راه به رانندگان جهت اجتناب از تردد در جاده های کوهستانی استان(بویژه در گردنه الماس) و تجهیز خودروها شامل همراه داشتن زنجیرچرخ، اطمینان از سلامت تجهیزات شامل برف پاک كن، ضدیخ رادیاتور و امکانات تکمیلی مانند تجهیز چراغهای مه شکن.

2-  اعلام آماده باش راهداری های استان براي آماده سازی تجهیزات برف زدایی و برف روبی در جاده ها و کنترل ذخیـــره بسته های نمک - ماسه در انبارها و نهاده ها در سطح راه های استان.

3-     اعلام آمادگی شهرداری های استان جهت تجهیزات برف روبی یا برف زدایی در معابر عمومی.

4-     اعلام آمادگی شرکت توزیع برق استان برای مقابله با قطع احتمالی برق براثرسنگینی برف روی خطوط انتقالی.

5-  توصیه شرکت آب و فاضلاب استان برای آمادگی عموم جهت حفاظت در بخش پیشگیری از یخزدگی لوله های آب و مخازن آب در معرض هوا.

6-  توصیه های سازمان جهاد کشاورزی جهت تمهیدات لازم برای جلوگیری از خسارت در گلخانه ها، مرغداری ها و سایر واحدهای حساس به سرما و بازدید ضدیخ رادیاتور وسائط نقلیه عمومی و ماشین آلات کشاورزی جهت جلوگیری از خسارت یخبندان.

7-  توصیه شرکت گاز استان برای پیشگیری از اتلاف گرما در ساختمانهای مسکونی و اداری و مدیریت توزیـــع حامل های انرژی بویژه صرف جوئی در مصرف گاز شهری بدلیل افت فشار گاز.

 

منبع خبر:

روابط عمومی اداره کل هواشناسی استان اردبیل

جايگاه اينترنتي خبر :

http://www.ardebilmet.ir/to/khbar/1396/1396-10-24(hava-rah).htm

تاريخ خبر :

25/10 / 1396

تمامی حقوق این سایت متعلق به سازمان هواشناسی کشور و اداره کل هواشناسی استان اردبیل می باشد و اشخاص حقیقی و حقوقی می توانند با ذکر منبع از محتویات آن استفاده نمایند.