;

صفحه نخست

تازه های هواشناسی

اخبار و رویدادهای هواشناسی

 

جلسه اضطراری کمیته "هوا_راه" استان اردبیل

با توجه به کاهش محسوس دما و پیش بینی بارش قابل ملاحظه برف و کولاک و کاهش دید در سطح استان چهارمین جلسه اضطراری "هوا – راه" در قالب کارگروه بلایای جوی و طوفان استان اردبیل ، راس ساعت 11 روز چهارشنبه مورخ 4 بهمن 1396 با حضور اعضاء شورای هماهنگی مدیریت بحران استان اردبیل در اداره کل مدیریت بحران استانداری برگزارگردید.

➖ آقای مسعود امامی یگانه مدیرکل مدیریت بحران استانداری در سخنرانان خود بیان داشتند تصمیمات این جلسه در مورد وضعيت جاده ها براي تسهيل در امر ترابري جاده ها و فرودگاه اردبیل همچنین برنامه ریزی توسط مدیریت خدمات شهری باعث كاهش خسارات احتمالي و نيز آسايش شهروندان و مسافرين خواهدشد.

➖ علی دولتی مهر، مدیرکل هواشناسی و رییس کارگروه بلای جوی و طوفان استان اردبیل به میزان بارش کشور و استان اردبیل اشاره و از کاهش شدید بارندگی در سال زراعی جاری نسبت به سال گذشته و دوره آماری در غالب مناطق کشور خبر دادند.

➖ آقای رسول همتی رئیس گروه پیش بینی و صدور پیش آگاهی های جوی و دبیر کارگروه بلایای جوی و طوفان استان اردبیل با ارائه نقشه های هواشناسی به تشریح زمان رخداد بارش برف در سطح استان پرداخته و به اطلاعیه هواشناسی صادر شده اشاره نمودند:

بارش برف در روز جمعه 6 بهمن در بیشتر مناطق استان آغاز و تا قبل ازظهر روز یکشنبه 8 بهمن بطور قابل ملاحظه ای در تمامی مناطق استان تداوم خواهد داشت. ارتفاع برف برای مناطق کوهستانی استان 30 تا 40 سانتیمتر، برای شهرهای مناطق مرکزی و جنوبی استان 10 تا 20 سانتیمتر و برای شهرستان پارس آباد و بیله سوار 5 تا 10 سانتیمتر پیش بینی شده است.
از نظر شدت سرما نیز از روز جمعه تا صبح دوشنبه هفته آینده دمای هوا بشدت کاهش خواهد یافت بطوریکه طی یکشنبه شب و صبح دوشنبه هفته آینده دمای هوا در برخی مناطق مرکزی و جنوبی استان، دما به 20 درجه زیر صفر هم خواهد رسید.


در ادامه جلسه اعضای حاضر نسبت به برگزاری جلسات در زمان شرایط مخاطره آمیز جوی اشاره و اطلاع رسانی از وضعیت جوی برای آمادگی لازم در نحوه خدمت رسانی تاکید و توصیه های کارشناسی ذیل را صادر نمودند:

1- توصیه پلیس راه به رانندگان جهت اجتناب از تردد در جاده های کوهستانی استان(بویژه در گردنه الماس) و تجهیز خودروها شامل همراه داشتن زنجیرچرخ، اطمینان از سلامت تجهیزات شامل برف پاک كن، ضدیخ رادیاتور و امکانات تکمیلی مانند تجهیز چراغهای مه شکن.

2- اعلام آماده باش راهداری های استان براي آماده سازی تجهیزات برف زدایی و برف روبی در جاده ها و کنترل ذخیره بسته های نمک - ماسه در انبارها و نهاده ها در سطح راه های استان.

3- اعلام آمادگی شهرداری های استان جهت تجهیزات برف روبی یا برف زدایی در معابر عمومی.

4- اعلام آمادگی شرکت توزیع برق استان برای مقابله با قطع احتمالی برق براثرسنگینی برف روی خطوط انتقالی.

5- توصیه شرکت آب و فاضلاب استان برای آمادگی عموم جهت حفاظت در بخش پیشگیری از یخزدگی لوله های آب و مخازن آب در معرض هوا.

6- توصیه های سازمان جهاد کشاورزی جهت تمهیدات لازم برای جلوگیری از خسارت در گلخانه ها، مرغداری ها و سایر واحدهای حساس به سرما و بازدید ضدیخ رادیاتور وسائط نقلیه عمومی و ماشین آلات کشاورزی جهت جلوگیری از خسارت یخبندان.

7- توصیه شرکت گاز استان برای پیشگیری از اتلاف گرما در ساختمانهای مسکونی و اداری و مدیریت توزیع حاملهای انرژی بویژه صرف جوئی در مصرف گاز شهری بدلیل افت فشار گاز.

 

 

منبع خبر:

روابط عمومی اداره کل هواشناسی استان اردبیل

جايگاه اينترنتي خبر :

http://www.ardebilmet.ir/to/khbar/1396/1396-11-04(hava-rah).htm

تاريخ خبر :

05/11 / 1396

تمامی حقوق این سایت متعلق به سازمان هواشناسی کشور و اداره کل هواشناسی استان اردبیل می باشد و اشخاص حقیقی و حقوقی می توانند با ذکر منبع از محتویات آن استفاده نمایند.