صفحه نخست

تازه های هواشناسی

اخبار و رویدادهای هواشناسی

تشکیل جلسه فوری "هوا – راه" و صدور هشدار طوفان

با توجه به پیش بینی وزش بادهای شدید در سطح استان اولین جلسه اضطراری "هوا – راه" در قالب دومین جلسه کارگروه بلایای جوی و طوفان استان اردبیل ، راس ســـــاعت 10 روز چهارشنبه مورخ 8 آبان 1397 با حضور اعضاء شورای هماهنگی مدیریت بحران استان  در اداره کل هواشناسی استان اردبیل برگزارگردید.

علی دولتی مهر، مدیرکل هواشناسی و رییس کارگروه بلایای جوی و طوفان استان اردبیل  به میزان بارش استان اشاره و از کاهش شدید بارندگی در آغاز سال زراعی جاری نسبت به سال گذشته و دوره آماری در غالب مناطق استان خبر دادند و اظهار امیدواری کردند برونداد مدل های پیشیابی هواشناسی و پیش آگاهی های فصلی نشان از نرمال بودن بارش در ماه آبان 97 را دارد.

رسول همتی رئیس گروه پیش بینی و صدور پیش آگاهی های جوی و دبیر کارگروه بلایای جوی و طوفان استان اردبیل با ارائه نقشه های هواشناسی به تشریح زمان رخداد وزش بادهای شدید در سطح استان پرداخته و به اخطاریه هواشناسی صادر شده اشاره نمودند:

طی دو روز آینده با افت محسوس فشار هواي سطح زمين، وزش باد در برخی نقاط استان تشديد و موجب کاهش دید و ایجاد گردوخاک خواهد شد. براساس نقشه هاي هواشنـــــاسي پيش بيني مي شود از ظهر چهارشنبه(2 آبان)تا ظهر روزجمعـه (4 آبان 97) بادهای تند تا شدید (بادهای گرمیج گاهی با گردوخاک) در شهرستان­های مشگین­شهر، سرعین، نیر، اردبیل، نمین، کوثر و گرمی با سرعت 15 تا 24 متر برثانيه (معادل 54 تا 86 کیلومتردرساعت) از سمت جنوب غربی در نوسان بوده و حداکثر سرعت وزش باد در روز پنجشنبه (بویژه از ظهر تا شب) تا 30 متر بر ثانيه (معادل 108 كيلومتر در ساعت) و بیشتر هم برسد. وزش بادهای شدید طی این مدت می تواند به مبلمان شهری و تاسیسات برون شهری و روستائی خسارت وارد نماید.

آقای فرهاد عبدالعلی پور ، مدیرکل مدیریت بحران استانداری در ابتدای سخنان خود به اهمیت برگزاری چنین جلسه اضطراری در روزهایی که هواشناسی احتمال مخاطره بودن جو را صادر می نماید، اشاره و در ادامه جلسه، هماهنگی دستگاه های اجرایی را خواستار و بیان کردند؛ پیرو اطلاعیه هواشناسی استان به همه فرمانداران و دستگاه های امدادی و خدماتی اعم از راهداری ، پلیس راه ، هلال احمر ، شرکت گاز ، برق و آب و ... اعلام شده است از آمادگی لازم برخوردار بوده و با حداکثر امکانات و تجهیزات، در صورت نیاز به هموطنان عزیز خدمات مطلوب ارائه نمایند. ایشان به مدیران دستگاههای اجرائی درگیر با شرایط مخاطره­آمیز جوی توصیه نمودند ضمن شرکت مستمر در این جلسات، در اسرع وقت اقدامات پیشگیرانه را در حوزه کاری خود اعمال دارند. عبدالعلی پور در ادامه بیان داشتند؛ تصمیمات این جلسه در مورد وضعيت جاده­ها براي تسهيل در امر ترابري جاده­ها و فرودگاه اردبیل همچنیــن برنامه­ریزی توسط مدیریت خدمات شهری باعث كاهش خسارات احتمالي و نيز آسايش شهروندان و مسافرين خواهد شد.

با توجه به اخطاریه فوق اعضاء شورای هماهنگی مدیریت بحران استان اردبیل، توصیه های زیر را صادر نمودند:

الف) در بخش مدیریت کشاورزی

1.     کنترل و بازديد بادشکن در اطراف مزارع.

2.     حفاظت از گل و گیاه در فضای بسته (تقویت سقف­های موقت و روکش نایلونی خزانه­های کشاورزی(گلخانه ای).

3.     بازدید و حفاظت از تجهیزات آبیاری تحت فشار.

4.     محافظت از کندوهای زنبور عسل.

ب) در بخش مدیریت راهداری

1.     توصیه به مردم جهت تردد غیر ضروری در جاده­های برون شهری و رعایت حداکثری مقررات رانندگی هنگام وزش بادهای شدید.

ج) در بخش مدیریت شهری

1.     با رعایت احتیاط، بازدید استحکام آنتن­ها و سایر وسایل موجود در پشت بام خانه­ها.

2.   توقف فعالیت­ها در فضای باز هنگام وزش بادهای شدید.

3.     کنترل ایمنی های مربوط به مقاومت تاسيسات و خطوط انتقال نيرو.

4.     خودداري از تردد در مجاورت ساختمان هاي نيمه كاره، فرسوده و درختان کهنسال.

5.     بازید فنی تابلوهای بزرگ سطح شهری.

 

 

 

 

 

منبع خبر:

روابط عمومی هواشناسی استان اردبیل

جايگاه اينترنتي خبر :

http://www.ardebilmet.ir/to/khbar/1397/1397-07-25(airport).htm

تاريخ درج خبر :

26 / 07 / 1397