صفحه نخست

تازه های هواشناسی

اخبار و رویدادهای هواشناسی

تشکیل جلسه فوری "هوا – راه"  پیش بینی کاهش محسوس دما و بارش برف

 

با توجه به پیش بینی کاهش محسوس دما و بارش قابل ملاحظه برف و کولاک و کاهش دید در سطح استان سومین جلسه کارگروه بلایای جوی و طوفان استان اردبیل در قالب دومین جلسه اضطراری "هوا – راه" ، راس ساعت 11 روز سه­شنبه مورخ 25 دی 1397 با اعضاء شورای هماهنگی مدیریت بحران استان اردبیل در اداره کل هواشناسی اردبیل برگزارگردید.

علی دولتی مهر، مدیرکل هواشناسی و رییس کارگروه بلای جوی و طوفان استان اردبیل  در ابتداء جلسه به میزان بارش کشور و استان اردبیل اشاره و از کاهش بارندگی در سال زراعی جاری نسبت به سال گذشته و دوره آماری در غالب مناطق استان خبر دادند و گفتند: امیدواریم با ورود این سامانه جدید و بارش رحمت الهی مشکل کم آبی رفع گردد.

رسول همتی رئیس گروه پیش بینی و صدور پیش آگاهی های جوی و دبیر کارگروه بلایای جوی و طوفان استان اردبیل با ارائــه نقشه های هواشناسی و تصاویر ماهواره به تشریح زمان  رخداد بارش برف در سطح استان پرداخته و به اطلاعیه هواشناسی صادر شده اشاره نمودند:

بارش باران از قبل ازظهر روز پنجشنبه 27 دی در بیشتر مناطق استان آغاز و تا ظهر در مناطق مرکزی و جنوبی تبدیل به برف خواهد شد. بارش برف و باران همراه با کاهش دما تا بعدازظهر روز جمعه (28 دی 97) تداوم داشته و کاهش دمای هوا بین 10 تا 15 درجه سلسیوس (بویژه در شنبه 29 دی) رخ خواهد داد.حجم بارندگی­ها برای مناطق شمالی بین 5 تا 8 میلیمتر باران و برای مناطق مرکزی و جنوبی استان بین 8 تا 15 سانتیمتر برف پیش­بینی می­شود.

بهروز مرادی  کارشناس راهداری و حمل و نقل جاده ای استان اردبیل از آماده باش 120 اکیپ راهداری، 250 ماشین آلات برف روبی و نمک پاشی، آمادگی 458 راهدار در 12 راهدارخانه ثابت و سیار برای ارائه خدمات به مسافران و رانندگان خبر داد.

در ادامه فرهاد عبدالعلی پور، مدیرکل مدیریت بحران استان اردبیل در سخنرانی خود بیان داشتند تصمیمات این جلسه در مورد وضعيت جاده ها براي تسهيل در امر ترابري جاده ها و فرودگاه اردبیل همچنیــن برنامه ریزی توسط مدیریت خدمات شهری باعث كاهش خسارات احتمالي و نيز آسايش شهروندان و مسافرين خواهدشد وی از تمامی دستگاه‌های اجرایی خواست تا با تمامی تجهیزات و اکیپ‌های آماده باش حوادث پیش بینی را به حداقل برسانند.

ایشان تصریح کرد: هدف اصلی شورای هماهنگی مدیریت بحران استان در راستای آرامش مردم است و از روابط عمومی دستگاههای اجرایی خواست خبر و توصیه های کارشناسی و فنی را بدون بزرگ نمائی برای رسانه ها و شبکه های اجتماعی در اسرع وقت فراهم نمایند.

 

در ادامه جلسه اعضای حاضر نسبت به برگزاری جلسات در زمان شرایط مخاطره آمیز جوی اشاره و اطلاع رسانی از وضعیت جوی برای آمادگی لازم در نحوه خدمت رسانی تاکید و توصیه های کارشناسی ذیل را صادر نمودند:

1- توصیه پلیس راه به رانندگان جهت اجتناب از تردد در جاده های کوهستانی استان(بویژه در گردنه الماس) و تجهیز خودروها شامل همراه داشتن زنجیرچرخ، اطمینان از سلامت تجهیزات شامل برف پاک كن، ضدیخ رادیاتور و امکانات تکمیلی مانند تجهیز چراغهای مه شکن.

2- اعلام آماده باش راهداری های استان براي آماده سازی تجهیزات برف زدایی و برف روبی در جاده ها و کنترل ذخیـــره بسته های نمک - ماسه در انبارها و نهاده ها در سطح راه های استان.

3- اعلام آمادگی شهرداری های استان جهت تجهیزات برف روبی یا برف زدایی در معابر عمومی.

4- اعلام آمادگی شرکت توزیع برق استان برای مقابله با قطع احتمالی برق براثرسنگینی برف روی خطوط انتقالی.

5- توصیه شرکت آب و فاضلاب استان برای آمادگی عموم جهت حفاظت در بخش پیشگیری از یخزدگی لوله های آب و مخازن آب در معرض هوا.

6- توصیه های سازمان جهاد کشاورزی جهت تمهیدات لازم برای جلوگیری از خسارت در گلخانه ها، مرغداری ها و سایر واحدهای حساس به سرما و بازدید ضدیخ رادیاتور وسائط نقلیه عمومی و ماشین آلات کشاورزی جهت جلوگیری از خسارت یخبندان.

7- توصیه شرکت گاز استان برای پیشگیری از اتلاف گرما در ساختمانهای مسکونی و اداری و مدیریت توزیـــع حاملهای انرژی بویژه صرف جوئی در مصرف گاز شهری بدلیل افت فشار گاز.

 

 

 

 

منبع خبر:

روابط عمومی هواشناسی استان اردبیل

جايگاه اينترنتي خبر :

http://www.ardebilmet.ir/to/khbar/1397/1397-10-25(hava-rah).htm

تاريخ درج خبر :

26 / 10 / 1397